OBLIBA LÉTÁNÍ V EVROPĚ STOUPÁ

Gregory Dolgos - Oct 24, 2011
0

Poslední zprávy pro letecké společnosti v Evropě jsou v podstatě dobré. Zákazníci ale nemají důvěru v nákladní leteckou přepravu, takže tady optimismus není na místě.

Následky nelehké ekonomické situace ve světě v roce 2009 jako první pocítila evropská letiště. Letecké společnosti hodně utrpěly kvůli nedostatku zákazníků.

Rostoucí ceny paliv a nezbytné úspory způsobily, že lidé nejezdili na dovolenou a podniky podstatně snížily počet služebních cest. V nejbližší budoucnosti by se ale měla situace obrátit k lepšímu, protože zákazníci se začali vracet. Výjimkou je ale nákladní doprava.

Zatímco osobní doprava v Evropě si ve srovnání s tímto čtvrtletím v loňském roce polepšila o 4,7 %, nákladní doprava naopak poklesla o 2,5 %. Turisté se sice na paluby vrátili, ale kvůli oslabení poptávky zatím potenciální zákazníci nákladní dopravy evropskému trhu nedůvěřují.

Růstu v některých evropských zemích brání také vysoké daně. Nejhorší podmínky nastavily leteckým společnostem Německo, Velká Británie a Rakousko. Neuvědomují si přitom, že takovou politikou škodí i samy sobě. Proto se také nárůst osobní dopravy v EU (+3,5 %) zcela liší od růstu na letištích mimo EU (+9,6 %).

Co se týče letisť první kategorie, nejvíce pasažérů zaznamenaly Barcelona, Istanbul a Amsterdam. I menší evropská letiště už začínají vnímat příjemný rozdíl.

Aby podpořily růst, musí teď letecké společnosti zlepšit situaci v oblasti nákladní dopravy. Hodně by pomohlo právě snížení daní.

Související články

Komentáře

Přidat komentář