GRAND CANYON - PŘÍRODNÍ POKLAD AMERIKY

Andrew J. Wein - Nov 29, 2010
0

Grand Canyon je zázrakem přírody, který se pravidelně umisťuje v první desítce nejatraktivnějších destinací v Americe. Vyhlídky, které se zde návštěvníkům naskytnou, jsou neobyčejné a úchvatné zároveň, a i proto Grand Canyon ročně navštíví kolem 4,5 milionu turistů. 

Grand Canyon leží z velké části v Arizoně a patří mezi nejpozoruhodnější divy přírody na světě. Z geologického hlediska je naprosto jedinečný, vyhloubila ho řeka Colorado a trvalo jí to úctyhodných 3 až 6 milionů let. Jeho stáří se odhaduje na 1/3 stáří Země. Grand Canyon je vytouženým snem každého turisty, ale každý by měl mít na paměti, že je nejen nádherný, ale i náročný.

Většina návštěvníků přijíždí buď na jaře, nebo na podzim, kdy je počasí nejvstřícnější. V létě bývá uvnitř kaňonu až 40 °C a procházka na slunci v takových teplotách je hazard se zdravím. V zimě jsou některé části kaňonu nebezpečné a severní okraj je přístupný pouze na lyžích. Je zajímavé, že 445 km dlouhý kaňon, jehož šířka se pohybuje mezi 6 až 28 km, je mírně nakloněný, takže jeho severní okraj je ve skutečnosti o 60 metrů vyšší.

Grand Canyon nabízí řad turistických tras různé obtížnosti, všechny ale umožňují kochat se zajímavou strukturou kaňonu, pěkně vrstvu po vrstvě. A i když je sucho a není tu žádná zeleň kromě vždy přítomných kaktusů, scenérie vždycky spolehlivě uchvátí svou pozoruhodnou kombinací barev a starobylou majestátností. Turisté mohou přenocovat na rančích či v kempech. Výborné jídlo je samozřejmostí, avšak moderní vymoženosti, jako je televize nebo internet, jsou tabu.

Grand Canyon je úžasný přírodní poklad, jehož rozloha je ohromující. Žije zde mnoho vzácných druhů ptáků, savců i plazů. Nevadí, že to není nejhlubší nebo nejšírší kaňon na světě, pořád se mu nic nevyrovná.

Související články

Komentáře

Přidat komentář