TICHO NAD GRAND CANYONEM

Wayne M. Gore - Feb 14, 2011
0

Správa národních parků nedávno vydala Prohlášení o dopadu na životní prostředí. Jeho součástí jsou i podrobné plány na omezení hluku nad Grand Canyonem.

 

Většina návštěvníků, kteří chtějí prozkoumat rozmanitost Spojených států, touží vidět Grand Canyon. Tento velkolepý zázrak přírody patří mezi ty nejkrásnější národní poklady a každoročně ho přijíždí obdivovat stovky tisíc turistů. Jeden z nejoblíbenějších způsobů, jak si prohlédnout zákruty kaňonu, je z ptačí perspektivy. Ročně využije k tomuto účelu vrtulník nebo malé letadlo asi 400.000 turistů a hluk, který tyto prostředky nadělají, začíná vadit. Správa národních parků (NPS) nedávno zveřejnila svůj plán na snížení hluku z letadel.

První podobné plány se objevily už v roce 1987. Konkrétní návrh opatření však zazněl teprve tento měsíc. NPS chce navrátit Grand Canyonu zasloužený klid a mír, aby se pěší turisté mohli zaposlouchat do zvuků přírody a nebyli při tom rušeni neustálým vrčením motorů. NPS má v plánu snížit hluk alespoň během tří čtvrtin dne, a to minimálně na 50 % plochy parku.

Návrh má také omezit výšku a počet letů za den. Zprostředkovatelé letů mají výhrady především vůči desetileté lhůtě, kterou mají na přechod na tiché technologie. Pro většinu z nich je to finančně příliš náročné. Objevují se také názory, že opatření významně omezí počet návštěv a park tím ve výsledku utrpí.

NPS vyzývá občany, aby se zúčastnili série veřejných diskusí a vyjádřili se k tématu do 6. června. Celkem existují čtyři různé plány, jak snížit hluk nad kaňonem. Hlas veřejnosti by mohl NPS pomoci získat větší přehled a objektivní názor na to, čemu by dali přednost obyvatelé.

Související články

Komentáře

Přidat komentář