BLÍŽÍ SE PREMIÉRA HOBITA: NOVÝ ZÉLAND ČEKÁ TURISTY

Ashley Nault - Oct 22, 2012
0

Nový Zéland si získal pozornost celého světa, když zdejší zelené pláně a lesy posloužily filmařům Pána prstenů coby mystická Středozemě z pera J. R. R. Tolkiena. Teď, když druhá Trilogie klepe na dveře, nemohou se cestovní kanceláře dočkat na příliv turistů.

Minulý rok hostil Nový Zéland Světový pohár v rugby. Čtyři miliony návštěvníků, které slibovali organizátoři, ale nedorazili. Letos čeká ostrovní stát další velká událost, tentokrát z osvědčeného filmařského soudku: premiéra filmu Hobit: Neočekávaná cesta je za dveřmi.

Před deseti lety sklidila adaptace trilogie Pána prstenů úspěch po celém světě. Minulý týden začal odpočet do slavnostní premiéry Hobita. A přímo ve Wellingtonu odhalila starostka Celia Wade-Brownová ohromné hodiny s vyobrazením Bilba Pytlíka (v podání Martina Freemana), aby všem připomněly, kolik přesně času zbývá do dlouho očekávané premiéry 28. listopadu.

Jako dějiště premiéry bylo vybráno kino Embassy Theatre, kde se ve slavnostní den všechny hvězdy filmu (v čele s Freemanem) prošly po legendárním wellingtonském 500 m dlouhém červeném koberci. Naposledy se tak stalo v roce 2003 na premiéře Návratu Krále, kterým tehdy trilogie vyvrcholila a podívat se na slavnostní průvod tenkrát přijelo přes 120 000 fanoušků. Jak se blíží premiéra Hobita, organizátoři mají plné ruce práce, protože očekávají stejnou (možná i vyšší) účast.

"100% nefalšovaný Nový Zéland" se promění ve "100% nefalšovanou Středozemi" a podle Wade-Brownove se promění i Wellington, a to na "Střed Středozemě". Přestože Tolkien počal svoji Středozemi v Oxfordshiru 30. let, svět si ji bude díky filmům pamatovat jen na Novém Zélandu.

Minulý týden vyšly na počest této slavné události památeční známky a mince s vyobrazením Freemana jako Bilba a Sira Iana McKellena jako Gandalfa. Každá mince bude mít hodnotu 30 novozélandských dolarů (15 liber), zatímco desetidolarové mince po třech se budou prodávat zhruba za 11 000 dolarů (6 000 liber).

Hobit určitě přiláká do kin statisíce diváků a i cestovní kanceláře, které se specializují na natáčecí lokality Pána prstenů očekávají velký nárůst zákazníků. Nejvíce turistů zažil Nový Zéland v roce 2005 a odborníci doufají, že Hobit by mohl přinést další oživení jinak stagnujícímu cestovnímu ruchu.

Dá se očekávat, že turisté budou v první řadě mířit do Jacksonova Hobitína v mírumilovném městečku Metamata s rurální tradicí severního regionu Waikato. Každoročně do zvlněné krajiny zavítá na 20 000 turistů. Podle odhadů by se mohl počet návštěvníků do konce roku přinejmenším zdvojnásobit.

Související články

Komentáře

Přidat komentář