HOBIT MÁ OŽIVIT CESTOVNÍ RUCH NA NOVÉM ZÉLANDU

William Law - Feb 21, 2011
0

Představitelé novozélandského cestovního ruchu s napětím očekávají natáčení nového filmu Petera Jacksona. Jedná se o filmovou verzi známého klasického Tolkienova díla Hobit. Trilogie Pán prstenů vedla k významnému nárůstu příjezdové turistiky a mnozí věří, že nový film bude mít stejný vliv. 

 

Sir Peter Jackson začátkem února v oficiálním prohlášení potvrdil, že 21. března začne s natáčením filmové verze příběhu J.R.R. Tolkiena Hobit. V praxi to znamená, že vesnička Hobitín znovu ožije a část novozélandské krajiny se opět promění ve Středozem. Jackson oznámil, že natáčet se bude ve studiích Stone Street v hlavním městě Wellingtonu a v oblasti blízko města Matamata na Severním ostrově.

Cestovní ruch je pro místní ekonomiku velmi cenným zdrojem příjmů, jelikož každoročně činí zhruba 9,5 miliardy amerických dolarů. Trilogie Pán prstenů přilákala do Národního parku Tongariro tisíce dychtivých fanoušků. Park totiž posloužil jako předloha pro Emyn Muil a Mordor. Mount Sunday a Mount Potts v údolí Rangitata se zase ve filmu objevily jako hlavní město Rohanu Edoras a sopka Ruapehu pomohla ztvárnit Horu osudu.

Oficiální statistiky ukazují, že jak se trilogie postupně dostávala do kin, rostl cestovní ruch mezi lety 2000 a 2004 v průměru o 7 % ročně. Fanoušci trilogie v té době na Novém Zélandu utratili celkem 32,8 milionu dolarů. A to je také důvod, proč místní vláda vítá Petera Jacksona a jeho štáb s takovým nadšením. Doufá, že dvoudílný Hobit znovu přiláká příznivce Tolkiena z celého světa.

Související články

Komentáře

Přidat komentář