UMĚLÁ HORA V NIZOZEMSKU!?

Gary Diskin - Oct 10, 2011
0

Nizozemsko je známé jako rovinatá země tulipánů a větrných mlýnů. Nedávno se zde ale objevil lehce absurdní plán na vytvoření umělé hory. Cílem je přilákat do země příznivce sportu.

Holanďané jsou velmi hrdí na svá pole červených tulipánů, větrné mlýny a typická malebná města a vesnice. V posledních letech si ale Nizozemci dělají starosti. Jejich země totiž nenabízí různorodý terén a celých 25 procent navíc leží pod hladinou moře.

I tak je v Nizozemsku nespočet možností jak strávit příjemnou dovolenou, ať už aktivně, nebo lenošením. Není to tak dávno, co novinář Thijs Zonneveld publikoval svůj satirický návrh o vytvoření umělé hory. Článek měl hlavně pobavit čtenáře, pár lidí se ale rozhodlo Zonneveldův nápad realizovat.

Projektu se ujala stavitelská firma Hoffers a Kruger a vytvořila plány na 2140 metrů vysoký umělý vrchol. Nápad už má své příznivce, protože by mohl přilákat milovníky lyžování, horolezectví i pěší turistiky. Projekt podporují i Holandský svaz lyžařů, Holandské horolezecké sdružení, a dokonce Holandská královská cyklistická unie. Teď se uvažuje o tom, jak plán realizovat.

Teoreticky by měla stavba s názvem "Hora přichází" trvat 30 let a přijít na 60 až 450 miliard dolarů. Sponzoři se zatím hledají, bez nich se projekt nebude moci uskutečnit. Hora by měla mít kovovou kostru, na kterou by byly položeny vrstvy přírodních materiálů. Umělý vrchol by mohl být rájem pro lyžaře, horolezce a milovníky horské cyklistiky i pěší turistiky. Uvnitř hory by zase vznikl prostor pro obchody, turistická střediska, a dokonce i byty.

Související články

Komentáře

Přidat komentář