ŠPANĚLSKÝ CESTOVNÍ RUCH: MNOHO DOČASNÝCH PROPUŠTĚNÍ PO POKLESU PŘÍJEZDŮ

Tomas Haupt - Jul 27, 2020
0

Vysoký počet turistických rezervací ve Španělsku během první poloviny července, uprostřed nejsložitějšího léta v historii, byl náhle zpomalen novými ohnisky koronaviru v různých částech Španělska.

Tento vývoj situace ohrožuje důležité zdrojové trhy země, jako je například Francie, a podnítil k opětovnému uzavření hranic, aby se zabránilo nákazám v nejvíce postižených oblastech, jako je Katalánsko.

Juan Molas, prezident Rady cestovního ruchu, organizace tvořené 50 společnostmi v sektoru, je velmi znepokojen tímto zhoršením a dopadem, které může mít na produktivitu turismu.

„Neočekávali jsme úspěšné léto, ale existuje mnoho lidí, kteří doufali, že neztratí peníze. Nyní je situace jiná a může dojít k masivní vlně dočasných propouštění v sektoru kvůli nedostatku příjmů,“ řekl.

V současné době cestovní kanceláře sotva prodávají 10 % toho, co prodaly ve stejném období v roce 2019, což může vést k trvalému uzavření třetiny těchto podniků. Carlos Garrido, prezident Španělské konfederace cestovních kanceláří (CEAV), říká, že je nezbytné prodloužit ERTE (plány dočasné regulace zaměstnanosti) do března 2021, aby k takovému hromadnému uzavírání nedošlo.

EXCELTUR varuje před nákazovým efektem v případě uzavření Barcelony

Molas podrobně popisuje znepokojivé výsledky průzkumu provedeného minulý týden, kdy indexy obsazenosti hotelů klesly ve všech destinacích, zejména v Katalánsku, které bojuje s novou vlnou nákazy a hrozbou uzavření francouzského trhu, což je jeho hlavní zdrojový trh.

„Mezinárodní cestovní ruch zmizel z Barcelony a prognózy pro Costa Brava, kde se 80 % obsazenosti očekávalo již v červenci a 60 % v srpnu, se náhle zhoršily. Uzavření hranic s Francií může mít devastující efekt.“

Další poloostrovní destinace, jako je Benidorm nebo Costa del Sol, mají otevřenou pouze třetinu hotelů a čelí také tlaku rostoucího počtu zrušení. „V obou destinacích obsazenost díky domácímu cestovnímu ruchu sotva přesahuje 50 %,“ dodal.

Návrat cestujících na Baleárské a Kanárské ostrovy také neprobíhá dle očekávání. Molas říká, že na Mallorce se otevřelo pouze 40 % hotelů a že příliv německých turistů nebyl tak velký, navzdory vytvoření turistického koridoru na začátku července, který prodával Baleárské ostrovy jako bezpečnou destinaci.

Kanárské ostrovy dosahují lepších výsledků. Předseda Rady pro cestovní ruch však uznává, že vysoce záleží na znovuotevírání tras leteckými společnostmi, což se v současnosti zdá poněkud obtížné vzhledem k tomu, že v tuto chvíli operuje sotva 20 % dostupné flotily.

José Luis Zoreda, výkonný víceprezident Alliance pro excelenci v cestovním ruchu (EXCELTUR), je ještě pesimističtější a je přesvědčen, že není důvod pro změnu prognózy ztrát pro cestovní ruch. Ty se v současné době odhadují na 83 miliard eur za rok 2020, rozdělenou na 40 miliard v prvních šesti měsících a 43 miliard ve zbytku roku.

„Neexistuje žádný prvek, který by naznačoval, že se věci zlepšují. Volatilita roste a viditelnost klesá. Prognózy lze sotva vytvářet na déle než 10 dní,“ řekl. Zoreda je rovněž velmi kritický ke změnám kritérií, jako je například povinnost používání obličejových masek, jak se stalo na Baleárských ostrovech. „Odradilo to potenciální návštěvníky. Pokud budeme na plážích používat masky, létat bude chtít méně lidí,“ dodal.

Zoreda také varuje, že pokud bude Barcelona uzavřena, bude to mít přímý dopad na další městské destinace, jako je Madrid, Sevilla, Zaragoza a Santiago de Compostela. „Mezinárodní obraz Španělska je, že virus nebyl kontrolován a vytváří paniku. Veškerá práce k dosažení obnovy důvěry by zmizela.“

Dopad na pohostinský sektor

Minulý týden „Hostelería de España“, španělská organizace pro pohostinství, oznámila, že čísla dosáhla svého limitu, což potvrzuje, že se otevřely pouze dvě ze tří zařízení a velká většina pracuje bez zisků.

V tuto chvíli je uzavřeno kolem 40 000 podniků a tento počet by mohl do konce roku překročit hranici 70 000. Jak organizace informovala, zhoršená zdravotní krize by mohla vést k tomu, že počet uzavřených podniků vystřelí až na 85 000.

Od okamžiku, kdy byl nouzový stav zrušen 21. června, se 19,6 % pohostinských podniků neotevřelo. V průzkumu o podnicích, které se neotevřely, uvedlo 45,9 % z nich, že dosud není dostatek poptávky k otevření. 27,3 % otevřelo, ale muselo znovu zavřít a 26,8 % se rozhodlo otevřít v září.

Mezi těmi, kteří se rozhodli znovu otevřít, si 43,6 % ponechá část pracovní síly v rámci programu ERTE, zatímco 7,5 % se rozhodlo dočasně propustit pracovní sílu z důvodu dlouhodobé absence zisků.

Související články

Komentáře

Přidat komentář