ŠPANĚLSKO JE PŘÍLIŠ ZÁVISLÉ NA CESTOVNÍM RUCHU: CO TEĎ?

Samuel Dorsi - Jul 20, 2020
0

Krize Covid-19 seriózně zasáhla odvětví cestovního ruchu po celém světě a země, jejichž ekonomiky jsou velmi závislé na turismu, pociťují ještě více devastující účinky. Jednou z těchto zemí je Španělsko.

Cestovní ruch v zemi představuje více než 15 % hospodářské produkce a krize má proto dramatické důsledky. Podle Evropské komise se letos HDP sníží o 10,9 %. Španělská centrální banka je ještě méně optimistická: předpovídají pokles o 15,1 %. 5,5 milionu lidí, 23,6 % všech zaměstnaných, by mohlo přijít o práci.

Historická závislost

Španělská závislost na cestovním ruchu roste po celá desetiletí. Pod diktátorem Francem se Španělsko prodávalo jako exotická teroristická destinace (s heslem „Španělsko je jiné“) a v roce 1973 se stalo nejoblíbenější turistickou destinací před Itálií.

Podíl cestovního ruchu na celkové ekonomické produkci nadále rostl. V letech evropské integrace zavedlo Španělsko program modernizace v 90. letech. Loděnice, ocelářské společnosti, textilní společnosti byly privatizovány a některé byly uzavřeny. Místo toho se vláda rozhodla soustředit se na cestovní ruch jako hnací sílu ekonomiky.

V polovině 90. let se země stala turistickou supervelmocí. Současně s tím se staly španělské stavební společnosti mezinárodními giganty a stavební průmysl se stal nejdůležitějším ekonomickým pilířem. Vývoj obou odvětví byl vzájemně závislý.

Ukázalo se však, že jsou oba vůči krizím méně odolné. To se projevilo během finanční krize v roce 2008. Stavebnictví se zhroutilo a cestovní ruch musel zajistit hospodářské oživení. Nyní cestovní ruch klopýtá a nikdo neví, co se bude dít dál. Sektor sám o sobě je stabilní a kvalitní, ale problémem není sektor samotný, ale nedostatek alternativ k němu.

38 milionů na propagaci

Mezitím utratila španělská vláda více než 38 milionů eur za kampaň, která má prezentovat zemi jako bezpečnou destinaci. Přesto je byznys zpomalen, a to i týdny po otevření hranic.

Například na pobřeží Costa del Sol, kde je za normálních okolností v červenci mnoho turistů, je obsazeno pouze 36 % hotelových kapacit. Na Mallorce si hoteliéři stěžovali ještě předtím, než byla zavedena povinnost nosit ochranné masky. Katalánsko a Baleárské ostrovy také zavedly bezpodmínečný nošení masek. Nastává tedy otázka: může cestovní ruch s maskou zachránit ekonomiku země?

Je cestovní ruch dilema?

Závislost na cestovním ruchu je pro Španělsko jisté dilema. Na jedné straně chcete minimalizovat riziko nových nakažených. Na druhou stranu, jak pomoci průmyslu, v němž může být povinnost masek, stejně jako nová ohniska infekce (přes 70 aktivních v zemi), škodlivé pro podnikání?

„Možná se nakonec Španělsko naučí vydělávat vědou, ale zatím se stále živíme cestovním ruchem,“ řekl nedávno hlavní epidemiolog Španělska Fernando Simon.

Vědec se stal ikonou pop kultury a jeho prohlášení souvisí s otázkou, která přesahuje problém s virem Covid-19 a je pro španělské politiky a ekonomy dlouhodobým problémem: jak lze španělskou ekonomiku učinit odolnější vůči krizi?

Trocha optimismu do budoucna

Navzdory poněkud ponuré situaci panuje trocha optimismu při výhledu do budoucnosti. Španělsko doufá, že z fondu pro obnovu nové generace EU obdrží granty a půjčky ve výši až 140 miliard eur. Ministryně hospodářství Nadia Calvino oznámila, že chce investovat peníze z Bruselo do digitální a ekologické přeměny.

To je jednou z naléhavých potřeb země. Tým španělských ekonomů vypočítal, že ve Španělsku může být z domova vykonáno pouze 32 % veškeré práce. V EU jsou na home office méně připraveny pouze Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Maďarsko.

Tyto investice by mohly představovat pomyslné světlo na konci tunelu pro zemi, která zoufale potřebuje revitalizovat svou ekonomiku a vytvořit model, který je mnohem odolnější vůči budoucím krizím než ten současný.

Související články

Komentáře

Přidat komentář