ISTANBUL - KŘIŽOVATKA KULTUR

Justin N. Froyd - Jan 10, 2011
0

Ještě před dvaceti lety lákal Instanbul jen dobrodruhy a kulturní nadšence. Ti byli totiž ochotni obětovat na čas své pohodlí a bezpečnost. Dnes je však toto město prosperujícím a dynamickým kulturním centrem, kde není o turisty nouze.

 

Istanbul byl vždy křižovatkou kultur. Zdejší střetávání Východu se Západem už po staletí fascinuje historiky i kulturní nadšence. I přesto Istanbul na začátku 90. let nepatřil mezi turisticky atraktivní destinace. Situace se ale za posledních dvacet let obrátila k lepšímu a nedávno město dokonce získalo i titul"nejdynamičtější metropole 2010".

Díky mezinárodnímu charakteru a překvapivě mladé populaci je Istanbul spíše státem ve státě. Mnoho lidí sem přijíždí jen na pár let, aby získali odbornou praxi. Někteří z nich se však v zemi nakonec usadí natrvalo. Místnímu hospodářství se daří. Mezi lety 2009 a 2010 vzrostla ekonomika o 5,5 % a zaměstnanost o 7,3 %. Prosperita v pohostinství vzbudila pozornost ekonomů a investorů.

Město vzkvétá a daří se i umění. Bienále v Istanbulu je velkým přínosem pro mezinárodní umělecké komunity. Aukční společnost Sotheby´s otevřela v Istanbulu filiálku a spousta galerií také plánuje založit zde pobočky. Rozrůstá se i místní základna bohatých tureckých mecenášů umění.

Související články

Komentáře

Přidat komentář