VĚCI, KTERÉ NIČÍ CESTOVNÍ RUCH A ZÁROVEŇ PŘÍRODU

Laura Maudlin - Sep 6, 2021
0

Dobrodružství v horách, relaxace na pláži nebo prohlídky města. Dovolená je pro lidi jednoznačně jedním z nejlepších období v roce, kdy mohou relaxovat a nemyslet na nic jiného než na to, co prožívají právě v daný okamžik.

Ačkoliv se zdá, že by se během dovolené nic nemohlo zkazit, opak je pravdou. Občas je vskutku zarážející, jak se někteří turisté dokáží na dovolené chovat. Tourism-Review vám v této souvislosti přináší přehled věcí, kterými turisté ničí cestovní ruch a zároveň přírodu.

Ničení přírody kvůli selfie

Vodopády, barevné louky květin nebo romantický západ slunce: prostředí musí být to pravé pro správnou fotografii z dovolené. Při hledání vhodné destinace cesty se mnoho turistů inspiruje Instagramem. Výsledkem je, že lidé masově navštěvují oblíbená místa na Instagramu a ničí tam turismus a přírodu.

V roce 2019 se například musel dočasně zavřít Walker Canyon v Kalifornii. Turisté totiž opustili zajištěné cesty ve svahu a pošlapali oranžové vlčí máky.

V Holandsku úřady vytvořily průvodce selfie na ochranu oblíbených tulipánových polí. A v Kanadě se dokonce jedna slunečnicová farma zavřela veřejnosti poté, co davy zničily jejich pole.

Žebrání o peníze

Fenoménem, ​​který lze pozorovat zejména v asijských zemích a který ničí cestovní ruch, jsou turisté, kteří sami prosí místní o peníze na cestu.

Sedí na kraji silnice a vylepují cedule s větami jako: „Pomozte mi, potřebuji peníze na lístky“ nebo „Ahoj! Cestujeme po celé Asii. Podpořte nás, pokud se vám líbí, co děláme“. Další možností je také: „Cestuji po celém světě bez peněz. Podpořte prosím moji cestu“.

Pro takové lidi existuje dokonce samostatný výraz: Begpacker. A strategie funguje, neboť tito lidé opravdu dostanou peníze nebo jídlo.

Žena z Filipín vysvětluje, co je na tomto trendu špatného: „Uvědomují si, kolik musím utratit, abych dostala víza do jejich zemí? A předstírají, že potřebují peníze v kontextu, kde chudoba znamená žít v nelidských podmínkách. Begpacking je pro nás urážka“.

Podpora týrání zvířat

Dalším fenoménem, ​​který ničí turismus a přírodu, je podpora týrání zvířat. Příkladem může být jízda na slonech, potápění s delfíny nebo sledování zvířat. I když je za tím láska ke zvířatům, zvířata sama trpí.

Sloni jsou například často biti ostrými háky a zkroceni za jízdy jinými brutálními metodami. Pro delfíny, velryby nebo žraloky je přítomnost lidí stresující, i když je člověk pozoruje v jejich přirozeném prostředí. Když jsou zvířata turistickou atrakcí, jsou obvykle vykořisťována.

Pořizování nebezpečných nebo smrtelných selfie

Fotografické šílenství mnoha turistů nepředstavuje nebezpečí pouze pro přírodu, ale také pro samotné lidi. Například ve španělské Galicii láká četné návštěvníky tyrkysové jezero. Jezero je však zatopeným lomem wolframového dolu.

Jeho voda je znečištěna různými těžkými kovy, a proto je tak modrá a zároveň jedovatá. Fototuristé, kteří se tam šli koupat, hlásili podráždění pokožky a žaludeční potíže. Fotky však stály za to, řekla prý jedna z turistů.

Znovu a znovu také lidé umírají při pokusu o pořízení selfie: To se stává například tehdy, když se chtějí vyfotit s divokými zvířaty, ve vodě nebo na svahu. Pak se něco pokazí. Loni například v Portugalsku zemřel australský pár, který při pokusu o fotografii spadli z 39 metrů vysoké zdi.

Fotografování aktů v chrámech

Jiní turisté se naopak nechtějí spokojit s typickými snímky z dovolené a raději fotí se fotí polonazí, s kalhotami dole nebo úplně nazí. Rádi si jako kulisy vybírají důležité památky a chrámy.

Například v Kambodži se turisté obzvlášť rádi svlékají v chrámovém komplexu Angkor Wat. V Káhiře loni vylezl dánský pár na Velkou Cheopsovu pyramidu a svlékl se tam. V Malajsii Britka pózovala nahá na vrcholu hory, kterou domorodé národy považují za posvátnou.

Svlékání na takových místech a zveřejňování nahých fotografií na sociálních sítích je neúcta k lidem, na nichž ta místa mají význam. V mnoha případech jde také o trestný čin.

Pouť na filmová místa

Obzvláště oblíbenými cestovatelskými destinacemi jsou oblasti, kde se natáčely slavné filmy nebo seriály. To však může být problém, který ničí cestovní ruch v destinaci, jak ukazuje příklad Dubrovníku.

Malé chorvatské městečko je jedním z míst, kde se natáčela Hra o trůny. Od úspěchu série každoročně přijíždí extrémně velký počet turistů, kteří město doslova zaplavují.

Úřady se proto rozhodly přijmout opatření k omezení cestovního ruchu: v budoucnu by místo šesti mělo být povoleno zakotvit pouze dvě výletní lodě každý den. Do starého města je povoleno pouze 4000 hostů a taxíků by mělo být méně.

Problémové ale nejsou jen davy, ale také způsob, jakým se turisté chovají. Například na jednom z míst natáčení Hry o trůny někteří turisté rádi scházejí schody nazí, aby si znovu zahráli scénu bez hanby.

Průvodci si stěžují, že turisty nezajímá historie města, pouze Hra o trůny. „Někdy lidé nechápou, že jsme na seznamu světového dědictví UNESCO a že zde také lidé žijí. Není to Disneyland nebo něco takového,“ řekla místostarostka Dubrovníku Jelka Tepsic.

Dalším příkladem filmové turistiky, která ve skutečnosti ničí cestovní ruch, je pláž Maya Bay na thajském ostrově Ko Phi Phi Leh. Byly tam natočeny scény hollywoodského filmu Pláž s Leonardem DiCapriem z roku 2000.

Od té doby se z místa stala oblíbená destinace, což mělo fatální následky. Turisté za sebou nechali odpadky a rušili citlivá mořská zvířata v mělké vodě a 90 % korálů bylo poškozeno.

V létě roku 2018 absolvovalo průměrně 3 500 návštěvníků pouť do zátoky Maya každý den, dokud to vláda neukončila. Pláž pro veřejnost uzavřeli a turisté ji už smějí navštívit až v roce 2021. Během této doby by se příroda měla vzpamatovat.

Cestovní ruch může být prospěšný

Je tu ještě jeden způsob, jak si užít dovolenou. Bez poškození přírody, zvířat, životního prostředí nebo místních. Zde je několik tipů pro udržitelný cestovní ruch:

  • Vyhněte se odpadkům nebo je alespoň řádně zlikvidujte
  • Místo taxi používejte veřejnou dopravu, abyste se vyhnuli zanášení ulic více auty
  • Šetřete vodou v suchých oblastech
  • Vyvarujte se aktivit se zvířaty
  • Pokud je to možné, nakupujte od místních rodinných firem
  • Respektujte kulturu a soukromí místních
  • Nechte fotoaparát nebo smartphone častěji v kapse a užívejte si nefiltrovaných dojmů
  • Nejlepší je necestovat letadlem, neboť je létání dopravním prostředkem, který nejvíce poškozuje klima.

Související články

Komentáře

Přidat komentář