VESMÍR NA DOSAH RUKY - NAVŠTIVTE KOSMODROM AMERIKA

Theodore Slate - May 23, 2011
0

Nové Mexiko je v poslední době středem pozornosti. Společnost Virgin Galactic Richarda Bransona se chystá uskutečnit první komerční let do vesmíru a Kosmodrom Amerika, ze kterého se bude létat, byl právě otevřen pro veřejnost.

Létání do vesmíru bylo v dobách Julesa Vernea pouhým snem. Několik posledních desetiletí ale dalo snílkům za pravdu. Podívali jsme se na oběžnou dráhu, prošli se po Měsíci, vyslali do vesmíru sondy a satelity a řada dalších ambiciózních projektů kosmického výzkumu stále probíhá.

Richard Branson, majitel společnosti Virgin Galactic, je autorem naprosto průlomového projektu. Jako první začal nabízet výlety na oběžnou dráhu pro "běžného člověka". Není tomu tak dlouho, co svůj plán představil veřejnosti a už se stává skutečností.

Pasažéři si budou muset na svůj výlet ještě pár let počkat, vesmírní nadšenci mají ale jedinečnou příležitost prozkoumat kosmodrom už teď. Nachází se v Novém Mexiku a nedávno v něm byly zahájeny prohlídky.

Kosmodrom Amerika je první komerční kosmodrom na světě. Zatím je ve výstavbě a má být dokončen až v roce 2013, kdy se zde uskuteční první komerční let do vesmíru. I když ještě není hotový, jeho moderní design už vzbudil rozruch.

Exkurze probíhají tři dny v týdnu, od pátku do neděle, a zajišťuje je společnost se sídlem nedaleko Albuquerque. Tříhodinová prohlídka za 59 dolarů pro dospělé a 29 dolarů pro děti do 12 let představí návštěvníkům okolí stavby a také je seznámí s detaily z historie dopravy v regionu od nejstarších dob. Exkurze se sice vesmírnému letu nevyrovná, ale nabízí zajímavou ochutnávku toho, co nás v blízké budoucnosti čeká.

Nové Mexiko přivítalo kosmodrom s povděkem. Všech 500 lidí pracujících na stavbě je místních a po dokončení zde vznikne velký počet stálých pracovních míst.

Seznam pasažérů, kteří si zarezervovali let společnosti Virgin Galactic za 200.000 dolarů se stále rozrůstá. Dá se proto očekávat, že v okolí kosmodromu se bude dařit i pohostinství.

Související články

Komentáře

Přidat komentář