VESMÍRNÁ TURISTIKA MÁ VLIV NA ZMĚNU KLIMATU

Samuel Dorsi - Nov 8, 2010
0

Letošní rok je pro vesmírnou turistiku velmi významným rokem. Společnost Virgin Galactic Richarda Bransona plánuje odstartovat první lety na oběžnou dráhu už za devět měsíců. V souvislosti s tím vědci varují před vlivem, který mohou vesmírné lety mít na životní prostředí a na změnu klimatu.

 

Ještě před sto lety bylo cestování na Měsíc téměř nepředstavitelné. Lidé 20. století však překonali mnohá tabu, takže dneska cesta do vesmíru už nevzbudí žádnou senzaci. NASA časem začala vysílat výpravy na mezinárodní vesmírnou stanici celkem pravidelně, a toho se chopili podnikatelé. Nechtějí propást chvíli, kdy budou schopni zpřístupnit lety do vesmíru široké veřejnosti. Zkušenosti z posledních let ukázaly, že v současnosti není problém rezervovat si místo, pokud na to člověk má a není mu líto peněz. Ale i když je pohled z oběžné dráhy na Zemi bezpochyby nádherný, nejnovější výzkum hovoří o nebezpečném vlivu černého uhlíku na naše klima.

Tento výzkum se zaměřuje nejen na emise oxidu uhličitého, ale také na černý uhlík, který vzniká při hoření paliva. Soukromá společnost Virgin Galactic se zařekla, že emise oxidu uhličitého nebudou mít větší dopad na životní prostředí než splodiny z jednoho letu z Londýna do New Yorku. I když to může být pravda, výzkum ukázal, že ze spodních vrstev atmosféry se černý uhlík spláchne deštěm. Při letech na oběžnou dráhu se ale černý uhlík dostane až do stratosféry, a tak vysoko už neprší. Saze tam tedy zůstanou až deset let. Nad naší atmosférou tak vznikne jakýsi "poklop" a předpokládá se, že teplota se zvedne až o 1,5 stupně.

Taková klimatická změna je extrémně nebezpečná. Vědci se proto snaží dostat tato fakta do povědomí veřejnosti a apelovat na ty, kteří brzo ponesou zodpovědnost, aby projekt zastavili. Koneckonců, zatím máme ještě čas.

Související články

Komentáře

Přidat komentář