NA ZÁJEZD DO VESMÍRU UŽ V ROCE 2015!

Larry Brain - Sep 27, 2010
0

Lety do vesmíru se v posledních letech staly často diskutovaným tématem. Společnost Boeing svým nedávným oznámením udělala na cestě k vesmírné turistice jeden z prvních kroků. To, co se nedá nazvat jinak než 'vesmírné taxi', Boeing pravděpodobně začne nabízet už v roce 2015.

 

Astronauté létají do vesmíru pravidelně a někteří z nich tam zůstávají dokonce i několik měsíců. Ale vesmírné lety pro turisty se dlouho zdály velmi nereálné. Dosud nabídla několik výletů na oběžnou dráhu a na Mezinárodní vesmírnou stanici pouze Ruská kosmická agentura, ale na obzoru se brzy objeví konkurence. Společnost Boeing nedávno oznámila, že bude poskytovat lety do vesmíru ve spolupráci se Space Adventures, firmou se sídlem ve Virginii. Posledně jmenovaná společnost už má s organizací cest do vesmíru značné zkušenosti, jelikož zajišťovala lety ruské vesmírné lodi Sojuz.

Boeing dostal od americké vlády grant 50 milionů dolarů na vývoj nové kosmické kabiny, která má astronauty dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici. Kabina pro přepravu posádky do vesmíru CST-100 bude mít 7 míst, o která se astronauté podělí s turisty, kteří si toto neobvyklé 'vesmírné taxi' budou moci dovolit.

NASA předpokládá, že prodej míst v kabině raketoplánu pokryje alespoň část nákladů na jeho provoz. Bohužel si ale let do vesmíru nebude moci dovolit jen tak někdo, protože jeden let na Mezinárodní vesmírnou stanici má stát 35 až 40 milionů dolarů. Doufejme, že rychlost technického vývoje přispěje k tomu, že se v budoucnu alespoň trochu sníží cena takové cesty. Představitelé společností Boeing a Space Adventures jsou velmi optimističtí a doufají, že první turisty budou moci do vesmíru dopravit nejpozději v roce 2015.

Související články

Komentáře

Přidat komentář