JAK SE ITALSKÉ REGIONY PŘIPRAVUJÍ NA LETNÍ SEZÓNU

Michael Trout - Apr 5, 2021
0

Letní sezóna se blíží a země hledají způsoby, jak zachránit cestovní ruch po měsících problémů. Nadcházející měsíce jsou klíčové zejména pro státy, které jsou silně závislé na tomto odvětví, například Itálie.

Cestovní kanceláře na Apeninském poloostrově však mají smíšené pocity s výhledem na nadcházející sezónu. Nálada napříč regiony se ale výrazně liší. Zatímco některé regiony hýří optimismem, jiné jsou na tom poněkud hůř.

Zelený pas EU k oživení cestovního ruchu

Mírný optimismus v některých regionech souvisí hlavně s nedávnou iniciativou Evropské unie, kterou rovněž podrobněji potvrdil ministr cestovního ruchu Itálie Massimo Garavaglia.

Podle jeho slov „tento speciální dokument na celoevropské úrovni umožní dovolenou navzdory Covid-19“. Garavaglia také potvrdil, že záměrem evropských ministrů cestovního ruchu je ještě před létem odstartovat takzvaný zelený pas.

Tento pas bude mít vícero funkcí. Prvotně prokáže, zdali je jednotlivec očkován proti Covid-19. Dále bude potvrzovat, zda se člověk nakazil virem v minulosti, a za třetí, prokáže, zda osoba podstoupila negativní test na Covid-19.

Toskánsko a Emilia-Romagna na vlně optimismu

V tomto kontextu se začínají letoviska připravovat na letní měsíce. Například Emilia-Romagna letoš očekává vyprodané léto. Podle regionálního radního pro cestovního ruch „bude v červenci a srpnu vyprodáno vše, jak na Riviéře, tak i na Apeninách, zejména pro domácí turisty“.

Totéž lze říci i o Toskánsku. Zejména ve Versilii, jednom z hlavních měst italské přímořské turistiky a důležitou destinací pro region. Optimismus zde souvisí hlavně s úspěchem očkovací kampaně, ale také s rostoucím počtem rezervací v posledních několika týdnech.

Řím a Kampánie v obtížných situacích

V Laziu se ceny rekreačních domů v nejoblíbenějších lokalitách na pobřeží zvýšily téměř o 40 %. Totéž lze říci o luxusních vilách, které jsou již teď rezervovány na léto. Nejoblíbenější destinace se nacházejí v dolním Laziu, například Terracina nebo San Felice Circeo.

V samotném Říme je však situace poněkud komplikovanější. Mnoho hotelů z důvodu nedostatku rezervací a turistů zavírá a není tak jisté, jak bude situace v následujících měsících vypadat.

Kampánie se rovněž v současnosti nachází v problematické situaci s výhledem na letní sezónu. Podle odborníků je situace poněkud zmatená a prognózy nejsou vůbec pozitivní. Obvyklá čísla a obraty v regionu jsou tak vysoké, že je nemožné, aby se odvětví zotavilo.

Nejistota na Sardinii, v Apulii a na Sicílii

Na Sardinii mezitím cestovní ruch rezignoval na jakýkoli pokrok od dubna do června. První rezervace jsou zaznamenány od poloviny června.

Podle odborníků v regionu bude v nadcházejících dnech nutné drastické zrychlení plánování, jinak by na Sardinii došlo ke katastrofě a mnoho společností bude nuceno podstoupit obdobnou letní sezónu jako v roce 2020.

Apulie mezitím stále trpí malým počtem leteckých spojení kvůli vládním regulacím, která donutila dopravce drasticky snížit počty letů. Za normálních okolností se může region pochlubit až 18-19 miliony turistů ročně. Dnes se to však zdá jako nemožná meta.

Regionální odborníci tvrdí, že o lokalita jako Salento, Valle d’Itria a Gargano je určitý zájem, ale čísla rezervací nedodávají jistotu. Situace se zdá být ještě horší než v roce minulém, kdy cestovní ruch zachraňoval především domácí trh.

Obyvatelé Sicílie se taky potýkají se značnou nejistotou, přičemž někteří odborníci označují situaci za „absolutně zablokovanou“. Další dokonce zacházejí tak daleko, že hovoří o kolapsu „nad veškerou představivost“, a to hlavně kvůli tomu, že region nemůže nabídnout mezinárodní záruky ve srovnání s jinými.

Výše uvedené velmi evidentně ukazuje, že italské regiony nejsou z hlediska vyhlídek na nadcházející léto zdaleka jednotné. Některé jsou optimističtější, zatímco jiné jsou zdrženlivé až pesimistické. Jisté však je, že se věci mohou velmi rychle změnit na základě různých faktorů, od vládních a regionálních postupů až po úspěch očkovacích kampaní.

Související články

Komentáře

Přidat komentář