LYON: ODHALTE FRANCOUZSKOU MINULOST

James Morris - Oct 8, 2012
0

Lyon, druhá největší metropolitní oblast Francie napůl cesty mezi Marseille a Paříží, proslul jako hlavní francouzské gastronomické centrum. Kromě vynikajícího jídla ale oplývá nádhernými parky a bohatou historií, ve které sehrály svoji roli už staří Římané.

Díky bohatému historickému a kulturnímu dědictví byl Lyon zapsán v roce 1998 na seznam UNESCO. Komise tenkrát uvedla, že město je unikátní ukázkou kontinuity městského osídlení. To zde díky strategické pozici a obchodnímu významu trvá už přes dva tisíce let. Mezi zapsanými památkami nechybí Fourvière, Římský Lyon, Croix-Rousse proslulý hedvábnictvím, Presqu'ile a renezanční čtvrt Vieux Lyon.

Za vidění určitě stojí řada památek:

Římský teátr de Fourvière

Tento Římský teátr z prvního století před naším letopočtem je nejstarší v celé zemi. Pochází z doby vlády Augusta a je ve skvělém stavu. K teátru patří strmá galerie pro diváky a umě malované jeviště pod ní.

Bazilika Notre Dame-de-Fourvière

Působivá bazilika byla postavena mezi lety 1872 a 1876 a patří mezi nejnovější památky v regionu. Budova září z vrcholku kopce Fourvière na kilometry daleko. Z dálky ji většina lidí kvůli rohovým věžím a hradbám se střílnami vnímá jako pevnost, spíš než kostel. Zblízka stavbě dominuje dekor, například socha Panny Marie na vrcholu zvonice. Také interiér kostela je nádherný, vyzdobený dech beroucími barevnými mozaikami, vkusně opracovaným mramorem a vitrážemi.

Park de la Tête d'Or (Zlatá hlava)

V létě láká velké jezero v parku v srdci Lyonu na projížďky na loďkách. Na své si ale přijdou i příznivci cyklistiky a kondičního běhu. Park de la Tête d'Or se rozléhá na 117 hektarech a najdete tu i zoologickou zahradu. Díky své všestrannosti je to ideální místo pro rodiny s dětmi.

Botanická zahrada v Lyonu

Pokud se botanická zahrada počítá jako součást parku de la Tête d'Or, je to bezkonkurenčně největší francouzský park. Výsadba zahrady začala v roce 1857 a dnes je tu přes 15 000 rostlin. Mezi nejrůznějšími druhy je 750 druhů růže a 3 500 druhů z pásu mírného podnebí.

Muzeum umění

Lyon se pyšní největším muzeem ve Francii, které určitě stojí za návštěvu. Budova ze 17. století původně sloužila jako klášter, dnes jsou tu díla mistrů jako Rembrandt, Francis Bacon, Picasso a Rubens. Mimoto je tu k vidění celá sbírka kreseb, dekorativního umění a řeckých a římských památek. Muzeum je vyhlášené také souborem 50 000 mincí a medailí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář