MEZINÁRODNÍCH PŘÍJEZDŮ DO EVROPY JE 60 % MÉNĚ NEŽ PŘED PANDEMIÍ

Laura Maudlin - Dec 13, 2021
0

Cestovní ruch po celém světě během pandemie Covid-19 nesmírně trpí. To je logicky i případ Evropy, neboť mnoho zemí na celém kontinentu se potýkalo a stále potýká s problémem nekontrolovaného šíření viru.

Podle údajů Evropské komise pro cestovní ruch (ETC) se očekává, že počet mezinárodních příjezdů turistů do Evropy letos klesne o 60 % oproti úrovni před pandemií.

A i když bylo v evropském cestovním sektoru zaznamenáno mírné oživení, na návrat k číslům z roku 2019 si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. V této souvislosti ETC odhaduje, že rok 2024 by mohl být tím správným rokem.

Řecko ‚nejlepší‘, Česká republika nejhorší

I když celkový obraz počtu mezinárodních turistů rozhodně není pozitivní, některé země zaznamenaly v obtížné situaci působivá čísla.

Například Řecko zaznamenalo jen o 19 % méně přenocování ve srovnání s rokem 2019, a to především kvůli otevření hranic země pro očkované turisty. Poměrně dobře se vedlo také Chorvatsku (-37 % ve srovnání s rokem 2019).

Mezi další země s mírně lepší výkonností, než je evropský průměr patří Černá Hora (-44 %), Lucembursko (-45 %) a Monako (-46 %).

Naopak absolutním propadákem byla výkonnost České republiky, která zaznamenala oproti roku 2019 neuvěřitelný pokles o 94 %.

Mírná letní pozitiva

Mírná pozitiva byla v průběhu letních měsíců zaznamenána především díky zavedení EU certifikátu Covid-19 a také solidním číslům v cestování mezi zeměmi EU.

V této souvislosti došlo v mnoha destinacích ke zlepšení obsazenosti hotelů ve srovnání s rokem 2020. Například Slovinsko, Spojené království a Monako vykázaly míru obsazenosti téměř 70 %.

Kromě toho letecká doprava v Evropě zaznamenala mírné zlepšení, i když rozdíl oproti provozu během předpandemických úrovní je stále poměrně patrný (-58 %).

Číňané a Američané chybí

Absence cizinců z třetích zemí byla velkou ranou pro velké evropské destinace, zejména absence cestujících na dlouhé vzdálenosti z USA a Číny.

Počet příletů ze Spojených států se letos ve srovnání s rokem 2019 snížil o 90 % ve 33 % všech destinací. Některé země si však vedly lépe i v tomto ohledu – opět Řecko (-38 %).

A konečně, čínští turisté také evropském turistickém sektoru chyběli, přičemž země zaznamenaly pokles o 90 % ve srovnání s daty před pandemií.

S opatrným přístupem čínských úřadů k této zdravotní krizi se navíc zdá rozumné předpokládat, že tato čísla zůstanou podobná i na začátku roku 2022.

Související články

Komentáře

Přidat komentář