USA PRACUJE NA UMOŽNĚNÍ NÁVRATU ZAHRANIČNÍCH TURISTŮ

Sara Thopson - Mar 29, 2021
0

Americká cestovní asociace (USTA) ve Washingtonu tvrdě lobuje a kolují první zprávy o tom, že by se hranice USA mohly otevřít již v květnu. Odborníci jsou ale stále skeptičtí. Jasné však je, že vše je úzce spojeno s proočkovaností obyvatelstva.

Zpravodajský portál CNBC s odvoláním na interní zdroje z Washingtonu uvedl, že se uvažuje o otevření amerických hranic od poloviny května. Konkrétně jde o pozemní hranice s Mexikem a Kanadou, ale také hranice s evropskými státy. Prozatím však zůstanou hranice uzavřeny nejméně do 21. dubna.

Situace záleží na proočkovanosti

Vláda doposud oficiálně nevyjádřila žádné stanovisko k potenciálnímu umožnění návratu zahraničních turistů do země. Je však zjevné, že proočkovanost v USA a jiných zemích bude v tomto ohledu hrát klíčovou roli.

Podle některých informací by jednou z úvodních podmínek bylo prakticky úplné očkování americké populace, tj. volný přístup k vakcínám do poloviny května. To je přinejmenším optimistické. Znamená to rovněž to, že několik „vládních agentur“ by muselo být zapojeno do zpracování jakýchkoli vstupních požadavků v případě opětovného otevření.

Vzhledem k tomu, že však USA v současnosti zápasí se studenty na jarních prázdninách, kteří nedodržují opatření, a v ostatních zemích, především v Evropě, je epidemiologická situace stále poněkud tristní, lze jen těžko očekávat otevření hranic před letními měsíci. Stručně řečeno, záležitost se řeší, ale zatím bez konkrétních detailů.

Oživení ekonomiky spojeno s cestovním ruchem

Lobování ve prospěch místního cestovního ruchu je však v plném proudu, a to jak ze strany aerolinek, tak i jiných společností, jejichž podnikání bylo citelně poznamenáno absencí zahraničních turistů.

Dle průzkumu USTA tržby z cestovního ruchu v USA klesly z 2,6 bilionu dolarů na 1,5 bilionu během jednoho roku. To představuje pokles o 42 %, a to přes relativně solidní domácí cestovní ruch. Celkově bylo v USA ztraceno 5,6 milionu pracovních míst (z 16,7 přímo zaměstnaných v cestovním ruchu na 11,1 milionu).

„Cestovní ruch trpí nepřiměřeným podílem na celkové ztrátě z důvodu pandemie. Nyní je ještě důležitější, aby politici pochopili, že oživení ekonomiky na národní úrovni je velmi úzce spjato s oživením mezinárodního cestování a cestovního ruchu jako celku,“ řekl President USTA Roger Dow.

Související články

Komentáře

Přidat komentář