BRUSEL NABÍDNE JAKO TŘETÍ EVROPSKÉ LETIŠTĚ VSTUP DO USA

Andrea Hausold - Oct 5, 2020
0

Jako třetí evropské letiště umožní Brusel-Zaventem tzv. „předběžné povolení“, tedy vstup do USA na půdě cizího státu. To představuje pro cestovatele několik výhod.

V současné době není cesta do USA pro většinu cestujících možná. Brzo však opět bude. Co však znepokojilo mnoho cestujících? Často dlouhé čekací doby při vstupu do USA, kdy musí po dlouhém letu ještě nějakou dobu čekat, než se nakonec většinou nedůvtipný pohraniční úředník vyptá, vezme otisky prstů a, v optimálním případě, otiskne razítko do pasu a přikývne na další cestující

Řešením tohoto problému bylo doposud k dispozici ve formě programu „Preclearance“, který nabízí americký úřad pro cla a ochranu hranic (CBP). V rámci tohoto programu zahraniční letiště zvládá celý proces odbavení (celní, bezpečnostní, imigrační). Po tomto se již má za to, že cestující do země vstoupil.

Doposud tuto službu nabízí po celém světě 16 letišť. V Evropě jde pouze o irská letiště Dublin a Shannon. Dále ve světě jsou to Abu Dhabi (SAE), Freeport a Nassau (Bahamy), Wade International (Bermudy), Queen Beatrix International (Aruba) a kanadské letiště Calgary, Edmonton, Halifax, Montreal, Ottawa, Toronto, Vancouver, Victoria a Winnipeg.

Nyní se na seznam přidává další evropské letiště: Brusel-Zaventem. To potvrdily americké orgány minulý týden. Belgické hlavní město, které je sídlem řady orgánů Evropské unie, je jistě smysluplnou volbou vzhledem k jeho mezinárodnímu statusu a již nějakou dobu bylo jeho zařazení do Preclearance programu na spadnutí.

V roce 2016 zveřejnila CBP seznam možných kandidátských letišť k odbavení, na kterém Brusel figuroval spolu s dalšími letišti, jako například: Řím, Milán-Malpensa, Edinburgh, Kefllavik, Mexico City, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Sao Paulo, Bogota, Sint-Maarten a Osaka-Kansai. A nyní belgické hlavní město tuto příležitost využilo.

V tomto kontextu nelze nezmínit, že je Brusel sídlem Brussels Airline, dceřinné společnosti Lufthansy a člena letecké aliance Star Alliance, a proto tento vývoj situace obě výše zmíněné organizace velmi zajímá. Dosud však nebylo přesně stanoveno, kdy bude z Bruselu umožněn vstoupit do USA.

Související články

Komentáře

Přidat komentář