NEJLEPŠÍ EVROPSKÁ LETIŠTĚ: JAK COVID-19 ZAMÍCHAL KARTAMI

Samuel Dorsi - Nov 23, 2020
0

Londýn-Heathrow na desátém místě, Paříž-CDG na osmém, Amsterdam-Schiphol na devátém – pandemie Covid-19 výrazně zamíchala kartami v „boji“ mezi nejlepšími evropskými letišti.

Krize posledních měsíců především nahrála letištím v Rusku a Turecku, které jsou nyní na vrcholu žebříčku top letišť organizace ACI Europe.

Provoz na evropských letištích během roku klesl do poloviny listopadu o 81 %. Z tohoto důvodu došlo i k výrazným změnám v pořadí deseti nejlepších letišť z hlediska počtu přijatých cestujících, což ve své tiskové zprávě uvedla Mezinárodní rada letišť (ACI) zastupující 500 letišť ve 46 evropských zemích.

První jsou nyní poslední

London-Heathrow, obvykle na vrcholu žebříčku, je v aktuálním vydání pouze na desátém místě. Letiště Charlese de Gaulla v Paříži se nachází na osmém místě, zatímco Schiphol v Amsterdamu je devátý.

Tyto důležité spojovací uzly předstihlo zejména turecké letiště v Antalyi s 2,25 milionu cestujícími (-53,5 %), následované letištěm Moskva-Šeremeťjevo (-53,5 %), Moskva-Domodědovo (-26,2 %) a letištěm v Istanbulu (-71 %). Frankfurtské a mnichovské letiště se překvapivě umístily mimo top 10.

Top 10 letišť v Evropě (podle ACI Europe):

  1. Antalya
  2. Moskva-Šeremeťjevo
  3. Moskva-Domodědovo
  4. Istanbul
  5. Istanbul-Sabiha Gokcen
  6. Moskva-Vnukovo
  7. Petrohrad
  8. Paříž-CDG
  9. Amsterdam-Schiphol
  10. London-Heathrow

Kolabující letecký provoz

Letiště v EU, Švýcarsku, Velké Británii, na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku zaznamenaly podle ACI 86 % pokles provozu ve srovnání s loňským rokem (-59 % pro zbytek Evropy).

„Tato letiště čelí zrychlujícímu poklesu počtu cestujících. Společnosti pokračují ve snižování kapacity v reakci na rozšíření omezujících opatření v mnoha zemích,“ uvedl Olivier Jankovec, výkonný ředitel ACI. V souvislosti s pandemií Covid-19 došlo k naprostému kolapsu leteckého průmyslu.

Nepřicházející oživení

Letecké společnosti doufaly v oživení, zejména u dálkových letů v září, ale s novou vlnou epidemie jsou čísla rezervací během těchto měsíců stále velmi nízké. Odborníci spoléhají na rozsáhlou implementaci screeningových testů na Covid-19, aby se provoz restartoval během čekání na vakcínu.

Související články

Komentáře

Přidat komentář