SEDM DIVŮ PORTUGALSKA

Laura Maudlin - Jul 4, 2011
0

Dne 7. července 2007, kdy bylo vyhlášeno 7 nových divů světa, zveřejnilo také Portugalsko svých sedm významných kulturních památek, které vzešly z veřejného hlasování. Sedm divů Portugalska vám přináší Tourism-Review.cz.

Hrad Guimarães (Guimarães, Braga)

Impozantní středověký hrad z 10. století

Hrad se stal národním symbolem Portugalska. Jeho základní kámen byl položen kolem roku 968. Hraběnka Galicie nechala hrad postavit na ochranu místních obyvatel před útoky Vikingů a Maurů. V 11. století byl hrad na příkaz prvního portugalského krále Alfonsa I. opraven a rozšířen. Postupně se stal důležitou obrannou tvrzí. V roce 1910 získal hrad statut národní památky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrad Óbidos (Óbidos, Leiria)

Hrad z 12. století obehnaný 14metrovou hradbou

Hrad v opevněném městě Óbidos byl postaven v roce 1195. Dnes slouží jako historický hotel - Pousada. Hrad i město jsou dobře zachovalé ukázky středověké architektury a jako takové patří k oblíbeným turistickým destinacím. Každý červenec se na hradě koná tradiční středověký trh, který vždy na pár dní oživí atmosféru středověké Evropy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klášter Batalha (Batalha, Leiria)

Nádherný gotický klášter a památka UNESCO

Dominikánský klášter odráží historii Portugalska a je důkazem bohatého uměleckého dědictví země. Byl založen v roce 1385, ale dokončení stavby si vyžádalo dvě stě let a patnáct různých architektů. Klášter je na seznamu UNESCO jako jeden z nejlepších a nejoriginálnějších příkladů pozdně gotické architektury a manuelského slohu v Portugalsku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klášter sv. Jeronýma (Santa Maria de Belém, Lisabon)

Působivý klášter a jedna z nejnavštěvovanějších památek v Lisabonu

Klášter je od roku 1983 na seznamu UNESCO a patří i mezi nejvýznamnější památky manuelského slohu v Lisabonu. Byl založen v roce 1502 a symbolizuje dobu největších portugalských zámořských objevů. Je to jeden z nejkrásnějších klášterů Evropy, a proto není divu, že se stal populární turistickou destinací. Ještě před 500 lety zde byla jen kaple, která sloužila hlavně námořníkům. Král Manuel nechal kapli přestavit jako poctu pro odvážné portugalské muže, kteří se podíleli na zámořských objevech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klášter Alcobaça (Alcobaça, Leiria)

Největší portugalský kostel, založen v roce 1178

První a zároveň největší gotickou stavbou v Portugalsku je další klášter na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníky tato stavba ohromí svým prostorovým řešením a prostým interiérem, kde chybí jakékoliv ozdobné prvky. Klášter založil ve 12. století první portugalský král Alfons I. a na dlouhou dobu to byl jeden z nejvýznamnějších středověkých klášterů. K vidění je zde i hrobka krále Petra I. a jeho milenky Inésy de Castro.

 

 

 

 

 

Palácio Nacional da Pena (Sintra, Lisabon)

Nejslavnější památka Sintry

Jeden z nejlepších příkladů portugalského romantismu 19. století se nachází na vrcholu kopce Monte da Pena nad městem Sintra. Byl postaven na místě starého kláštera řádu svatého Jeronýma a téměř celý palác stojí na skále. Palác je na seznamu světového dědictví UNESCO a portugalský prezident ho používá při státních příležitostech. V souladu se zálibou romanticků v exotice představuje Palác pestrou škálu stylů, mezi nimi novogotický, neomanuelský, islámský a novorenesanční.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belémská věž (Santa Maria de Belém, Lisabon)

Majestátní symbol Lisabonu.

Opevněná věž na břehu řeky Tagus v Lisabonu je na seznamu UNESCO od roku 1983 stejně jako blízký klášter svatého Jeronýma. Z pověření krále Jana II. ho mezi lety 1514 a 1521 vystavěl Francisco de Arruda. Stavba měla být součástí obranného systému v ústí řeky a obřadní branou do Lisabonu. Díky svému tvaru připomíná čtyřhranná věž středověké hrady. Opevnění chránilo věž před těžkým bombardováním od moře.

 

 

 

 

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář