NEJSTARŠÍ EVROPSKÁ MĚSTA

Alec Hills - May 23, 2011
0

Řada evropských měst se chlubí bohatou historií a láká turisty na stovky let stará náměstí, chrámy a domy. Která z nich jsou ale ta opravdu nejstarší? Tourism-review.cz vám přináší seznam nejstarších nepřetržitě osídlených evropských měst.

Atény (Řecko)

První osídlení: 4000-5000 př. n. l.

Atény jsou kolébkou antického Řecka a západní civilizace. Památky připomínající bohatou historii města jsou zde na každém rohu. První osídlení regionu se datuje do období mezi 11.000-7.000 lety př. n. l., první dochované záznamy jsou ale až z roku 1400 před naším letopočtem. Mezi nejnavštěvovanější místa patří Akropolis, několik chrámů z mramoru zasvěcených bohyni města Athéně. Mezi další oblíbené atrakce patří zbytky římského osídlení, starý královský palác na náměstí Syntagma a četné starobylé uličky, obchůdky a restaurace.

Argos (Řecko)

První osídlení: 5000 př. n. l.

Argos byl nepřetržitě osídlen posledních 7000 let. Patří proto nesporně mezi nejstarší města Řecka i Evropy. První záznamy z jeho bohaté historie se datují do druhé poloviny 1. tisíciletí před naším letopočtem. Díky své poloze na úrodné rovině žije město ještě dnes převážně ze zemědělství. Argos je však také oblíbený mezi milovníky historie, kteří sem přijíždějí, aby si prohlédli řadu antických památek. Nejznámější je Heraion, proslulý chrám zasvěcený Héře.

Plovdiv (Bulharsko)

První osídlení: 3000-4000 př. n. l.

Nejstarší doklady o osídlení v této oblasti pocházejí z doby kolem 6000 př. n. l. Dnes je Plovdiv druhé největší město v Bulharsku. Město střeží svou historii ukryto mezi dvěma horskými pásmy. Plovdiv byl pod nadvládou Římské i Osmanské říše, po kterých zde zbyla řada architektonických památek včetně velké mešity v centru města. Žádný návštěvník by si neměl nechat ujít římský amfiteátr v centru starého města, který byl objeven teprve v roce 1970, ani uličky a dlážděné ulice s prodejci umění.

Chania (Kréta, Řecko)

První osídlení: 1400 př. n. l.

Chania je mezi turisty oblíbené místo k rekreaci. Město leží na pobřeží a dýchá benátskou atmosférou. Návštěvníci ocení rozsáhlé pláže i malebné obchůdky a restaurace. Není žádným překvapením, že město z velké části spoléhá na příjmy z cestovního ruchu. Místní staré město se pokládá za nejkrásnější městskou část na Krétě a odráží historii města, zejména turecký a benátský vliv. Návštěvníci mohou prozkoumat místní bludiště uliček, domy z různých období a zdejší okouzlující přístav.

Larnaka (Kypr)

První osídlení: 1400 př. n. l.

Larnaka je nejstarší město na Kypru. Důkazy o osídlení jsou až 6000 let staré. Je to pobřežní město oblíbené mezi turisty jako prázdninová destinace. Mezi nejvýznamnější památky patří ruiny starověkého chrámu Kitium z 13. století před naším letopočtem. Velmi oblíbené mezi návštěvníky jsou i pozůstatky kyklopského zdiva z velkých neopracovaných kamenů a starý akvadukt za městem známý jako "Kamares".

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář