NEJVYŠŠÍ VISUTÝ MOST EVROPY NAJDETE VE ŠVÝCARSKÝCH ALPÁCH

Bill Alen - Dec 17, 2012
0

Švýcarsko má novou atrakci, ze které možná dostanete závrať, nezapomenutelný pohled z výšin vás ale zaručeně potěší.

Projděte se stezkou na Titlis ve švýcarských Alpách přes nejvyšší visutý most Evropy, který se pohupuje 3 km nad mořem. Jižní strana hory Titlis nabízí nádherný výhled. Nebojte se popást oči na čnících vrcholcích a na propast, která se otevírá 500 metrů pod vámi. Za hezkého počasí dohlédnete až do Itálie.

Jako první vstoupili na most během slavnostního otevření zástupci z 15 zemí a podle Petera Reinleho, mluvčího lyžařského střediska Titlis Engelberg počasí ceremonii zrovna nepřálo. I tak se ale všichni odhodlali čelit sněhové bouři a navzdory nízké viditelnosti se po mostě prošli.

Ursula Beamishová, mluvčí pro švýcarský cestovní ruch, uvedla, že most by měl během příštího léta přilákat davy turistů. Za překonaný respekt z výšky je odmění nádherný výhled. Beamishová také dodala, že Švýcarsko doufá, že most přiláká více turistů do Švýcarska vůbec. Podle Reinleho si most už nyní získal obrovskou pozornost veřejnosti.

Pravdou je, že postavit visutý most na místě, kde padá sníh i v létě a vítr dosahuje rychlosti přes 200 metrů v hodině, je rizikový projekt.

Také Reinle potvrzuje, že stavba mostu bylo odvážné rozhodnutí. Společnost, která se specializuje na podobné stavby začala s pracemi v červenci. Odhadované náklady na projekt byly 1,6 milionu dolarů a většina materiálu ke stavbě se musela dopravovat lanovkou. Větší části stavby se zase přepravovaly helikoptérou. Kvůli zvláštní poloze mostu musela konstrukce zaručit, že stavba vydrží nejen silný vítr, ale i silnou vrstvu sněhu.

Podle odhadů může most vydržet až 1000 let. Zátěžový test ukázal, že vydrží nápor sněhové pokrývky o váze 500 tun. Reinle zdůrazňuje zejména bezpečnost mostu: nejen jeho nosnost, ale také zabezpečení konstrukce, aby z něj žádný z návštěvníků nespadl.

Reinle se zaručil také za bezpečnost stezky na Titlis, jejíž údržbě věnuje teď místní správa kvůli očekávanému nárůstu návštěv zvýšenou pozornost. Jízda lanovkou na Titlis bude stát 90 dolarů a v ceně bude zároveň zahrnut vstup na most.

Lanovka Engelberg-Gerschnialp tak oslaví 100. výročí spolu s otevřením nejvyššího visutého mostu Evropy.

Související články

Komentáře

Přidat komentář