Švýcary přestávají cestovat

Tomas Haupt - Nov 26, 2012
0

Švýcary cestují méně než dřív. V roce 2011 zaregistrovalo Švýcarsko 16 milionů výletů s ubytováním alespoň na jednu noc, což byl oproti předchozímu roku 2% nárůst. Oproti roku 1998 se ale jedná o markantní 20% pokles.

Podle statistického úřadu se 10 milionů z 16 celkových uskutečnilo v zahraničí a 6 milionů ve švédských destinacích.

Znatelně poklesl zájem švýcarských turistů cestovat. Ve srovnání s minulým rokem poklesl počet výletů s přespáním o 12 %. O 11 % pak poklesl počet jednodenních návštěv.

I přes klesající zájem zůstává Švýcarsko nejoblíbenější destinací. Celých 36 % výletů s přespáním se uskuteční právě zde. Další oblíbené země jsou pro Švýcary Itálie (12 %), Německo (11 %), Francie (10 %) a Rakousko (5 %). Ve srovnání s rokem 2010 došlo ke zlepšení jen u France, kam zavítalo o 28 % švédských turistů více. Celkem 19 % všech výletů s přespáním se uskutečnilo v ostatních evropských zemích. Mimo Evropu takto vycestovalo jen 8 % turistů.

I čas je důležitý

Kromě počtu výletů s přespáním je pro turismus důležitá taky celková doba strávená cestováním. Zejména v tomto ohledu si Švýcarsko v roce 2011 oproti předchozímu roku pohoršilo. Poklesl hlavně počet rodinných dovolených s přespáním na jednu noc. Nocleh na 1 až 3 noci si zamluvilo zhruba 62 % turistů. Na více než 4 noci si v zahraničí zamluvilo pokoj 71 % turistů.

Hotely pro ubytování vedou

Celých 57 % švédských turistů strávilo noc v zahraničí v hotelu, na druhém místě s pouhými 20 % byl nocleh u přátel a příbuzných. Také ve Švýcarsku se projevil stejný trend, 40 % turistů přenocovalo v hotelu. Rozdíl oproti počtu těch, co přenocovali u přátel a příbuzných (24 %) nebo v apartmánech (23 %) už ale nebyl tak markantní.

I přes zhruba poloviční pokles výletů s přenocováním, který vyplývá ze srovnání se statistikou z roku 1998, odhaduje švédský statistický úřad, že celkový počet pobytů přes noc výrazně nezměnil

Související články

Komentáře

Přidat komentář