Německo má ostudu: nové letiště má další zpoždění

Kevin Eagan - May 14, 2012
0

Německo stojí před problémem: vypadá to, že nové letiště v Berlíně bude mít další zpoždění. Podle zpráv je další zpoždění způsobeno dalšímy bezpečnostními opatřeními. Stále se vynořují nové a nové návrhy na změny, které tak nabourávají rozvrh. Letiště tak nejspíš nebude otevřeno v červnu podle plánu.

Pro pošramocenou pověst německé vlády je to další rána, protože s plánováním nového letiště se začalo už před více než 20 lety. Za tu dobu německá vláda prokázala, že není schopná takto velké projekty rozjet a dovést do zdárného konce.

Média samozřejmě celý proces bedlivě sledují a došlo také na řadu protestů z řad obyvatel hlavního města a okolí. Každý Němec ví, v čem a jak vláda šlápla vedle. A dějiny ukazují, že berlínské letiště BBI, známé také jako mezinárodní berlínské letiště Brandenburg se stalo obětí střídajících se vlád. Za zpožděním stojí politické půtky, opakované překročení rozpočtu a potíže se stavbou. Všechny tyto problémy stojí za 3,26 miliardami výdajů navíc, a to je značný rozdíl.

Tentokrát způsobily zpoždění starosti s požárním systémem, který má naskočit v případě, že začne hořet. Jde o systém sacích trysek, které mají v případě požáru začnou okamžitě odsávat nebezpečný kouř, aby se pasažéři neudusili. Navzdory tomuto problému se vedení letiště zaručilo, že zahájení provozu proběhne bez větších problémů. Ze zkušeností s jinými letišti víme, že takováto zpoždění mají dobrý důvod. Příkladem za všechny je londýnské Heathrow. Když Heathrow spustilo jeden nový terminál, hned první slavnostní den se objevily nepředvídané komplikace a letiště tak přišlo k velkým ztrátám. Zpozdilo se mnoho letů a tisíce zavazadel se ztratily. Řešení problému tenkrát Heathrow trvalo několik týdnů. Přesně tomu se chce teď berlínský Brandenburg vyhnout.

Aby tomu letiště BBI zabránilo, zorganizovalo nácvik nejrůznějších situací za pomoci dobrovolníků, kteří hráli roli pasažérů a zaměstnanců letiště. Nácvikem chtělo vedení letiště zjistit, jak bude probíhat provoz. Zkušební provoz ukázal, že na letišti se může zároveň bez problémů pohybovat 30 000 lidí, včetně zaměstnanců.

Kvůli neustálým zpožděním, se německá vláda rozhodla nechat pro všechny případy otevřená také menší letiště, která se měla podle původního plánu zavřít. Kvůli této změně byly desítky letů zrušeny a letecké společnosti měly problémy zjistit, kde budou jejich letadla přistávat. Vláda se teď proto musí za vzniklé komplikace omluvit a vyhnout se stupňování emocí, aby nedošlo na veřejné protesty. Je možné, že letiště nebude otevřeno do června.

Aby toho nebylo málo, začaly si letecké společnosti kvůli neustálým zpožděním stěžovat. Hlavní příčinou je posunutí termínu otevření letiště. Rostou kvůli tomu náklady a vznikají problémy s logistikou. Zdá se ale, že aerolinky si budou muset poradit samy. Německá vláda svojí spolupráci s nimi omezila, aby vyhnula dalším komplikacím, které by mohly poškodit její pověst. Protože turismus je jedním z hlavních tahounů ekonomiky, vláda se musí snažit, aby žádný z pasažérů zbytečně nezmeškal svůj let.

Související články

Komentáře

Přidat komentář