NĚMECKÝ CESTOVNÍ RUCH: OD OŽIVENÍ SLUŽEBNÍCH CEST PO DOPAD VÁLKY NA UKRAJINĚ

Joe McClain - Mar 7, 2022
0

Nejprve pandemie Covid-19, nyní válka na Ukrajině. Svět toho za posledních pár měsíců zažil hodně, a to se samozřejmě nemohlo vyhnout cestovnímu ruchu.

Německo jako jedna z nejsilnějších ekonomik a trhů cestovního ruchu v Evropě také pocítilo dopady zdravotní krize a nyní se rovněž připravuje na dopady ruské invaze na Ukrajinu.

Úroveň před krizí v roce 2023

Navzdory rostoucímu počtu rezervací neočekává německý cestovní ruch návrat na úroveň před krizí Covid-19 až do nadcházejícího turistického roku.

„Věřím, že v roce 2023 můžeme očekávat, že se prodeje vrátí na úroveň před Covid-19,“ řekl ve středu před zahájením online kongresu ITB prezident Německé cestovní asociace DRV Norbert Fiebig.

Obecně platí, že lidé mají velkou chuť cestovat. Rezervace na letní sezonu přibývají v cestovních kancelářích a na internetových cestovatelských portálech a od začátku února jsou dle dostupných údajů nad úrovní předkrizových týdnů z února 2019.

Němci navíc letos plánují utratit za dovolenou a cestování výrazně více peněz než v roce 2021. DRV, které zastupuje cestovní kanceláře a touroperátory, očekává pozitivní impulsy od uvolnění restrikcí pro rekreanty vracející se do Německa.

Více než 50 % Němců navíc plánuje opět delší dovolenou. Více než každý druhý Němec (57 %) už má jistotu, že letos pojede na dovolenou.

Služební cesty na vzestupu

Dalším aspektem německého cestovního ruchu, který stojí za zmínku, je situace v odvětví obchodní turistiky. Tvrdí to Německá asociace cestovního managementu (VDR) ve svém aktuálním průzkumu pandemické situace mezi členskými společnostmi VDR.

Navzdory očekávané zadržované poptávce však není drastický propad způsobený pandemií ani zdaleka vykompenzován. Kromě negativních dopadů krize, rostoucích nákladů a vysoké byrokracie hrají důležitou roli i pozitivní dopady z hlediska udržitelnosti a bezpečnosti pro cestovatele a také digitální příležitosti.

Rok 2021 začal nejprve váhavě: Na začátku roku většina firem zkrátila své služební cesty na pět až deset procent z roku 2019. V polovině roku již třetina členů VDR dosáhla až 25 % této úrovně.

Trend bude pokračovat i na začátku roku 2022: Zhruba čtvrtina členů VDR nyní podniká až 50 % svých cest z roku 2019 a stejný počet umožňuje služební cesty bez omezení.

Možný dopad války na Ukrajině

Ruská válka na Ukrajině „vrhá temný stín nejistoty“ na německý cestovní ruch, řekl Fiebig ve svém projevu před začátkem kongresu ITB.

„Diplomacie nyní musí rychle získat převahu, aby tato nezákonná válka a rostoucí utrpení lidí mohly být co nejrychleji zastaveny,“ řekl Fiebig. Do jaké míry válka ovlivní chování lidí při rezervaci po dvou letech pandemie, zatím nelze předvídat.

V tuto chvíli je tedy obtížné předpovědět, jaká budoucnost čeká turistické Německo v souvislosti s válkou na Ukrajině. V tuto chvíli však lze s jistotou říct, že příliv turistů z Ruska i Ukrajiny se z odlišných důvodů v nadcházejících měsících sníží.

Související články

Komentáře

Přidat komentář