DALÍ SE STĚHUJE DO SKLENĚNÉ ENIGMY

Vanderlei J. Pollack - May 16, 2011
0

Saint Petersburg na Floridě je proslulý svou sbírkou obrazů španělského surrealisty Salvadora Dalího. Teď má ještě o důvod více pyšnit se, jelikož na začátku roku 2011 byl ve městě odhalen architektonický skvost, který se stal novým domovem místní slavné sbírky Dalího obrazů. 

 

'Skleněná Enigma' je tou pravou budovou k vystavování díla Salvadora Dalího. Dokončení této fascinující stavby nového Dalího muzea z pera architekta Yanna Waymoutha trvalo dva roky.

Byla vytvořena pro velkolepou sbírku děl Dalího, které byly doposud vystaveny v jiném místním muzeu. Tam byl však pro tak rozsáhlou uměleckou sbírku nedostatek prostoru i světla. Vedení muzea proto rozhodlo uspořádat sbírku a postavit muzeum, které by vyzdvihlo všechny její klady.

Byl to velice složitý projekt, ale četné a štědré dary od státu i veřejnosti nakonec daly dohromady potřebných 36 milionů dolarů. Výsledkem je úžasná skleněná konstrukce, která tvarem připomíná kapku vody a sestává z více než tisíce unikátních trojúhelníkových skleněných panelů. Interiéru dominuje spirálové schodiště. Pro Dalího je to důležitý prvek, protože spirálu chápal jako důkaz boží přítomnosti v přírodě.

V nové budově je více světla a je i prostornější, v poměru dvakrát větší než staré muzeum. Stovky mistrovských děl, nejen od Dalího, tak mohou být vystaveny současně. Navíc je i bezpečnější, protože vydrží hurikán o síle 5.

Místní kavárna Gala, která nese jméno mistrovy manželky, nabízí speciality španělské kuchyně. V muzeu je také samostatná studentská galerie, divadlo a učebna. Skleněná Enigma byla oficiálně otevřena v lednu 2011 a s působivou uměleckou sbírkou a nádherným prostředím zaručeně vzbudí pozornost celé oblasti Tampa Bay.

Související články

Komentáře

Přidat komentář