MUZEUM AMERICKÉHO UMĚNÍ CRYSTAL BRIDGES

Vanderlei J. Pollack - Nov 21, 2011
0

Listopad 2011 s sebou přinesl mnoho zajímavých událostí, ale milovníci umění soustředili svou pozornost na Arkansas. Dne 11. listopadu se zde otevřelo Crystal Bridges Museum of American Art, jedno z nejvýznamnějších moderních muzeí.

Dědička Wal-Martu, Alice Walton, strávila celá léta cestováním a sháněním cenných uměleckých, kulturních a historických děl. Alice Walton utratila značné peníze a na svých cestách si získala mnoho obdivovatelů, ale i kritiků.

Na konci jejího odhodlání investovat do rodného města Bentonville stojí muzeum, které mapuje americkou historii.

Muzeum pár kilometrů od centra Bentonvillu je obklopeno přírodou. K budově muzea vede několik stezek, na kterých si mohou návštěvníci užít romantické přírodní scenérie místních lesů. Jednotlivé galerie zároveň splývají s přírodou a nabízí nádherný výhled na okolí, včetně Crystal Spring, křišťálového pramene, který dal muzeu název.

V areálu je celkem pět galerií, každá se věnuje umění určité epochy - koloniální, 19. století, moderní, současné a umění, které má teprve přijít. V současnosti je zde k vidění na 450 uměleckých děl a dalších 800 je uloženo v depozitářích pro zvláštní výstavy a "k zapůjčení". Zahajovací výstava oslavuje amerického ducha a snad přiláká hodně návštěvníků.

Není jasné, kolik přesně do
této unikátní sbírky Alice Walton investovala. Nadace rodiny Walton ale dotovala muzeum částkou 800 milionů dolarů. Další grant, 20 milionů dolarů, získalo muzeum od Wal-Martu a díky těmto penězům bude vstup zdarma. Snad tak galerie přilákají do arkansaského městečka s 35 000 obyvateli nějaké milovníky umění.

Související články

Komentáře

Přidat komentář