5 MUZEÍ ZASVĚCENÝCH FIKTIVNÍM POSTAVÁM

James Morris - Mar 12, 2012
0

Na světě jsou tisíce muzeí. Některá jsou nudná a některá si užijí dospělí i děti. Ponořte se do světa fikce a prozkoumejte pět nejzajímavějších muzeí zasvěcených smyšleným postavám. Stručné informaci o nich vám přináší Tourism-Review.cz.

Muzeum Sherlocka Holmese (Londýn, Velká Británie)

Muzeum Sherlocka Holmese se nachází, ne zcela nečekaně, přímo na legendární Baker Street v Londýně. Muzeum seznamuje návštěvníky s životem slavného detektiva Sherlocka Holmese, fiktivní postavy Sira Arthura Conana Doyla. Budova muzea má čtyři patra a byla postavena ve viktoriánském stylu. U vchodu v přízemí je obchod se suvenýry a knihami o Holmesových dobrodružstvích.

V prvním patře je Holmesova pracovna s výhledem na Baker Street. Je navržena přesně podle popisu z knih. V Holmesově pracovně a ložnici jsou rozmístěny jeho osobní věci známé z knih. A návštěvníky navíc uvítá skutečný doktor Watson. Ve třetím patře jsou voskové figuríny ostatních postav, které se v oblíbených knihách také objevují.

Muzeum Růžového pantera (Santa Rosa, Spojené státy)

Muzeum Růžového pantera se nachází v kalifornském městě Santa Rosa a může se pochlubit sbírkou 6000 artefaktů spojených s postavou Růžového pantera. Podařilo se je sesbírat ze Španělska, Německa, Japonska, Nizozemska, Dánska, Itálie, Austrálie, zbytku Spojených států a mnoha dalších zemí. Najdete tu všechno možné: oblečení, jídlo, hračky, propagační materiály, vánoční ozdoby, kancelářské potřeby, porcelán a mnoho dalšího. Vše s obrázkem Růžového pantera.

Muzeum Madame Tussauds (Las Vegas, Spojené státy)

Slavná muzea voskových figurín Madame Tussaud se dají nalézt na celém světě. Muzeum v Las Vegas rozhodně nezklame. Nechybí tu modely hvězd, fiktivních postav, politiků a jiných známých osobností.

V Las Vegas najdete třeba nejlepší atlety světa, kulturní ikony a hvězdy populární hudby, televize i Hollywoodu. Domů si tak přivezete fotky, kde budete stát vedle Spidermana, Jamese Bonda, Jacka Sparrowa nebo mnoha dalších postav.

Zvláštní výstavy navíc nabízejí možnost zapózovat si vedle své oblíbené postavy v upraveném prostředí. Tak například na výstavě "Zpíváme pro Simona Cowella" si mohli návštěvníci vyzkoušet, jaké to je, postavit se před bývalého porotce z americké superstar.

Muzeum Járy Cimrmana (Praha, Česká republika)

Muzeum zasvěcené populárnímu fiktivnímu géniovi, Járovi Cimrmanovi, existuje od roku 2002. Nachází se v přízemí Petřínské rozhledny v Praze a lepší místo si muzeum nemohlo přát. Hlavní inspirací pro plány Petřínské rozhledny byla totiž Eiffelova věž v Paříži, při jejímž plánování Cimrman údajně více než pomohl.

Cimrmana si vymysleli Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák a vytvořili tak postavu jednoho z největších českých básníků, dramatiků, učitelů, básníků, cestovatelů, detektivů, filozofů, matematiků, vynálezců a sportovců 19. a počátku 20. století.

I když původně vznikl jen jako karikatura malého českého člověka, získal si velkou oblibu publika a často je označován za národního hrdinu. Ve většině příběhů vystupuje jako vynálezce v podstatě čehokoliv, od žárovky po dynamit. Je ale také známý svými uměleckými díly.

Potterovo muzeum voskových figurín (St. Augustine, Spojené státy)

Potterovo muzeum je první muzeum voskových figurín, které vzniklo v Americe, takže pokud zavítáte do St. Augustine na Floridě, nenechte si ho ujít. Je tu celkem 160 modelů fiktivních i slavných lidí. Madame Tussauds možná proslavila voskové figuríny okolo roku 1800, ale byl to George L. Potter, který je jako první představil ve svém muzeu v Americe. Už jen proto stojí jeho muzeum za návštěvu.

Nechybí tady Arnold Schwarzenegger, Albert Einstein, Michael Jordan, Tiger Woods, ani Scooby Doo. V muzeu je navíc malý kinosál, kde se promítají krátká 12minutová videa a najdete tu i obchod se suvenýry a sběratelskými figurkami.

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář