PAŘÍŽ: NETRADIČNÍ MUZEA

Vanderlei J. Pollack - Dec 17, 2012
0

Francie je také díky bohaté historii jednou z nejkrásnějších zemí Evropy. Do Paříže zavítá každoročně na 42 milionů turistů, což z ní dělá třetí nejoblíbenější město na světě. Většina návštěvníků ale míří do těch nejznámějších míst, což je škoda, protože Paříž má mnoho skrytých lákadel.

Muzea umění

Jestli patříte mezi milovníky umění a nebaví vás stát řadu v Louvru, navštivte muzeum Jacquemart-André. Co do velikosti je sice malé, ale skrývá velkou sbírku italského umění včetně pláten Berniniho a Botticelliho. Založil ho bankéř a voják Edouard André spolu se svou ženou Nélie Jacquemart, která byla na konci 19. století sama známá malířka. Muzeum odráží lásku k umění zakladatelů, kteří zpřístupnili vzácná díla celé Paříži.

Další muzeum umění, které rozhodně stojí za návštěvu, je Musée de l'Orangerie. Najdete ho na Place de la Concorde a podívat se tu můžete na díla impresionistů a jejich následovníků. Ve sbírkách najdete díla Moneta, Matisse, Cézanna, ale i Picassa.

Muzea populární kultury

Jestli si potrpíte na zvláštnosti, zajděte do Musée du Fumeur nebo Muzea kuřáctví, které se může pochlubit velkou sbírkou předmětů spojených s kouřením. Najdete tu mimo jiné vyřezávané dřevěné dýmky nebo vodní dýmky. Prohlídka mapuje historii kouření a představí vám několik významných kuřáků.

Milovníky hudby určitě potěší návštěva muzea Edith Piaf. Ve dvou pokojích najdou její skalní příznivci její šaty, řadu fotografií, dopisů od fanoušků a zlaté nahrávky. Vstup je zdarma, ale je třeba si návštěvu domluvit předem.

Muzea přírody

Francie není jen o historii a umění. Jedno z nejzajímavějších muzeí je Musée Dupuytren, které najdete v ulici Rue de l'Ecole de Medecine. Založil ho doktor Baron Guillaume Dupuytren, aby představil veřejnosti možné anatomické anomálie včetně těch způsobených nemocí. Kromě lidských a zvířecích exemplářů jsou ve sbírce i voskové figuríny, fotografie a odborné knihy.

Další muzeum přírody je Galerie de l'Évolution, které je zasvěceno rozmanitosti zvířecích druhů na Zemi. Je v ulici rue Geoffroy Saint Hilaire a dozvíte se zde mnohé o ohrožených druzích a evoluci.

Související články

Komentáře

Přidat komentář