NOVÉ MUZEUM: AFRO-AMERICKÉ DĚJINY KONEČNĚ DOCENĚNY

Joe McClain - Mar 5, 2012
0

Od zrušení otroctví ve Spojených státech uběhlo bezmála 150 let, ale potomci bývalých otroků donedávna neměli muzeum, které by připomínalo osudy jejich předků. Základní kámen byl položen letos v únoru.

Od zrušení otroctví v Americe v roce 1863 se potomci bývalých otroků snažili o vytvoření nějakého památníku, který by připomínal jejich historii. Celé generace usilovaly o prosazení zákona, který by garantoval vznik Národního muzea afro-americké historie a kultury.

Přestože snahy o zbudování muzea začaly krátce po Občanské válce, výsledky přinesly teprve letos. V únoru byl ve Washingtonu položen základní kámen. Ceremonie se zúčastnil i první afroamerický prezident, Barack Obama, a bývalá první dáma, Laura Bushová.

Stavbu muzea za 500 milionů dolarů odsouhlasil kongres už v roce 2003. Vláda přislíbila finanční pomoc, minimálně 50 % nákladů se ale bude muset hradit z veřejných sbírek a z kapes sponzorů. Velké korporace a soukromí dárci už dali dohromady asi 100 milionů dolarů.

Sbírka muzea má zachytit 200 let života Afroameričanů ve Spojených státech. Lidé pověření sháněním artefaktů cestují napříč zemí a sbírají zajímavé předměty pro výstavu.

Hotová sbírka by měla mít asi 35 000 předmětů, zatím se podařilo sehnat zhruba 20 000 artefaktů. Nechybí mezi nimi původní oděv otroků z 19. století, příbytek, ve kterém žili, a okovy, které měli na cestě z Afriky. Předměty, které kdysi patřily známé abolicionistce Harriet Tubmanové, daroval sběratel Charles Blockson. Patří mezi ně její kniha žalmů nebo krajkový šál, který jí darovala Její výsost královna Viktorie. Muzeum by mělo otevřít v roce 2015 a snad si získá srdce návštěvníků.

Související články

Komentáře

Přidat komentář