IZRAEL A COVID-19: ZEMĚ JIŽ VYDÁVÁ OČKOVACÍ PASY

Tomas Haupt - Mar 8, 2021
0

Zatímco představitelé Evropské unie diskutují o zavedení digitálního očkovacího pasu nebo „zeleného pasu“ v kontextu pandemie Covid-19, aby lidé mohli volně cestovat, země jako Izrael jej již svým občanům nabízejí.

Země již proočkovala polovinu ze svých 9 milionů obyvatel. O týden dříve spustila mobilní aplikaci, která ukazuje, zda lidé byli očkování, nebo mají imunitu po prodělání nákazy.

Po masové očkovací kampani se situace v Izraeli začíná normalizovat. Země znovu otevřela nákupní centra a muzea, ačkoli držitelé zelených průkazů upřednostňují tělocvičny, hotely, divadla a koncerty. Občané budou mít dokonce právo stolovat v barech a restauracích. Je zde však riziko, že opatření, které měla vstoupit v platnost 7. března mohou kvůli některým ohniskám, která se v zemi objevila.

Nárůst v rezervacích

Přestože se život v Izraeli ještě nevrátil do normálu, je země nejblíže k jeho dosažení. Hotely registrují stále více rezervací, obchody se znovu otevírají a do divadel a dalších míst se vrací živé koncerty. Zatímco masky zůstávají povinné, očkování, zejména ti starší, mohou chodit po ulici bez nich.

Armin Grunewal, ředitel hotelu Hagoshrim poblíž Galilejského moře, uvedl že „téměř všechny pokoje byly naplněny držiteli očkovacích certifikátů“. Dodal, že lidé vypadají „šťastně a osvobozeně“. Zároveň to však není úplný návrat k normálu, neboť stále některá pravidla zůstávají v platnosti.

Například kapacita ve vnitřních prostorách je i nadále omezená, takže se snídaně podává venku nebo na pokojích. Zároveň osoby mladší 16 let, které nemají nárok na vakcínu, musí předkládat negativní Covid-19 test.

S takovým systémem však nesouhlasí každý. Některé evropské vlády si začínají klást otázku, zda je etické omezovat občany takovým očkovacím pasem. Tato diskriminace by jej mohla učinit nezákonným. A stále více skupin reaguje proti zavedení takového pasu.

I v samotné Izraeli panuje z této situace neklid, protože si lidé kladou otázku, zda ti, kteří nejsou očkováni, zůstanou pozadu. Konají se také první protesty proti zeleným pasům, které tvrdí, že vytváří novou sociální hierarchii.

Cestování bez karantény: větší rozdíly

I přes rostoucí diskuse a mezinárodní tlak pokračuje Izrael v jednáních s několika zeměmi o nových podmínkách pro turisty, zejména co se týče karantény. Pro mnoho cestujících stojí vakcína za to už jen z důvodu, že by povinně nemuseli do karantény.

V tuto chvíli země podepsala prozatímní dohody s Kyprem a Řeckem o pilotních testech letos na jaře. Kromě toho jednají o zahájení podobného plánu s EU a Spojeným královstvím.

Ale objevují se další pochybnosti. Tváří tvář nerovným očkovacím kampaním v jednotlivých zemích by práva udělena pasy umožnila cestujícím z nejbohatších zemí svobodně cestovat na úkor těch chudších, kteří by zůstali pozadu a ztratili toto právo na svobodu cestování.

To se již děje v Palestině, a dokonce v oblastech kontrolovaných Izraelem. Skutečností je, že do těchto okupovaných oblastí chodí pracovat tisíce Palestinců, a proto byl Izrael nucen zahájit očkovací kampaň i pro tyto lidi. Několik milionů Palestinců žijících pod kontrolou Izraele na okupovaných územích si však bude muset počkat.

Rozdíly mezi těmito dvěma zeměmi budou stále více narůstat, zejména v době, kdy Izraelci mohou svobodně cestovat, zatímco Palestinci v Gaze a na Západním břehu Jordánu stráví další týdne a měsíce v omezení přísných cestovních regulací.

Související články

Komentáře

Přidat komentář