POČET NÁVŠTĚVNÍKŮ ZÁBAVNÍCH PARKŮ KLESL AŽ O 85 %

Samuel Dorsi - Sep 27, 2021
0

Pandemie Covid-19 má drastický dopad na cestovní ruch po celém světě. A to je případ všech subsektorů tohoto odvětví, včetně odvětví zábavních parků.

V této souvislosti se Asociace tematické zábavy (TEA) a AECOM rozhodly změřit dopady pandemie na zábavní parky po celém světě ve své zprávě. A výsledky jsou poněkud znepokojivé.

Až o 85 % méně návštěvníků

Podle shromážděných údajů se počet návštěvníků zábavních parků loni celosvětově snížil o 50 až 90 % kvůli lockdownům, omezením cestování a dalším hygienickým opatřením.

V průměru klesla návštěvnost v 25 nejnavštěvovanějších parcích o 67,2 %, což je pokles z 253,7 milionu v roce 2019 na 83,1 milionu v loňském roce.

USA s nejhoršími čísly, Asie je na tom lépe

Největší pokles byl zaznamenán v Severní Americe, zejména ve Spojených státech. Obecně došlo k poklesu návštěvnosti o 72,3 % na 44,1 milionu návštěvníků.

Nejvíce zasaženými parky byly Disneyland, Disney California Adventure a Universal Studios Hollywood, které zaznamenaly pokles návštěvnosti o přibližně 80 %. Hlavním důvodem je to, že kalifornské zábavní parky nemohly od začátku pandemie otevřít po zbytek roku 2020.

Nejoblíbenější zábavní park v Severní Americe, Magic Kingdom Theme Park v Lake Buena Vista, si naopak vedl o něco lépe, když zaznamenal pokles návštěvnosti „jen“ o 66,9 %.

V nejoblíbenějších asijských parcích mezitím došlo k poklesu návštěvnosti o 57,9 % na 59,5 milionu návštěvníků parků. Nejvíce zasaženými parky byly Disneyland v Tokiu a Universal Studios Singapore, oba s poklesem o více než 75 %.

Evropské parky rovněž v problémech

Evropské parky mezitím zaznamenaly pokles o 65,6 % na 22,2 milionu. Disneyland v Paříži zaznamenal pokles návštěvnosti o 73,1 %, zatímco Legoland ve Windsoru v roce 2020 přivítal o 81,5 % méně návštěvníků.

Německé zábavní parky na tom byly o něco lépe. Největší v zemi, Europa-Park, zaznamenal pokles návštěvnosti o 56,5 %, zatímco Legoland v Gunzburgu zaznamenal pokles o 55,9 %.

Španělské parky naopak zaznamenaly větší problémy. Portaventura World a Parque Warner zaznamenaly pokles návštěvnosti o 81,3 %, respektive 79,8 %.

2022 rok oživení?

Ačkoliv byl rok předešlý negativní z hlediska počtu návštěvníků zábavních parků, rok 2021 by mohl být „rokem odrazu“ pro celý sektor, alespoň dle výše citované zprávy.

Rok 2022 by mohl přinést skutečné oživení v odvětví zábavních parků, přestože provoz bude v některých ohledech stále omezený.

V roce 2023 se naopak předpokládá, že se zvýší očekávání návštěvníků a bude tlak na otevírání nových zábavních parků, zatímco již existující parky budou muset přijít s novými atrakcemi.

Související články

Komentáře

Přidat komentář