BAVORSKÝ FENOMÉN PŘÍRODNÍ TURISTIKY PŘIBLÍŽEN

Larry Brain - Sep 7, 2020
0

Hrad, pivovar, vesnický obchod, několik farem a malých penzionů a mnoho turistických stezek a cyklostezek. Tohle je Friedenfels v severní části Horní Falce. Neznámé místo, které by se brzy mohlo stát špičkovou bavorskou destinací přírodní turistiky.

Město s 1300 obyvateli leží na úpatí Steiwaldu, klidného pohoří s tmavými smrkovými lesy, tiše zurčícími potoky a mohutnými žulovými skalními oblastmi zvanými ptačí nebo saubadské skály. Nejvyšší bod je vysoký 946 metrů a je odtud vynikající výhled na pohoří Fichtel a hornofalcký les.

Přírodní turistika

A je to právě zde, kde se rodí fenomén přírodní turistiky. Koncept byl vyvinut místní stranou Zelených na základě koncepce Bergsteigerdörfer (horolezecké vesnice) Německého alpského klubu (DAV).

„Horolezecké vesnice si zachovávají původní charakter svých lokalit a hor. Dělají to bez lanovek, sněhových děl a dalších technických nástrojů pro vývoj přírodní krajiny. Kromě toho věnují pozornost regionálním ekonomickým cyklům a angažují se pro své farmáře,“ říká Ludwig Hartmann, lídr strany v Bavorsku, deníku Süddeutsche Zeitung.

Turistická protiváha Alp?

Podle katalogu kritérií DAV je hlavním cílem horolezeckých vesnic rovnováha mezi ochranou přírody a kulturní krajiny na jedné straně a ekologickým cestovním ruchem na straně druhé.

To zároveň poskytuje místnímu obyvatelstvu příjmy a vyhlídky do budoucna, které by jinak neměli. Kreuth, Schleching a Ramsau jsou předchozí horolezecké vesnice v Bavorsku. Byli certifikování DAV a Bavorsko je finančně podporuje.

Strana zelených by si přála, aby jejich koncept následoval horolezecké vesnice a zároveň byl „turistickou protiváhou bavorských Alp“, které v tomto korona období trpí nebývalým poklesem popularity.

Hartmann navíc vysvětlil, že „jednostrannost cestovního ruchu“ Bavorska vede k přetížení Horního Bavorska a Allgäu. „Bavorsko má krásné zákoutí všude. Například v Rhön, v Horním Falcku a v Bavorském lese. Ale také v pohoří Fichtel, ve franských lesích a ve Spessartu, “ dodal.

Certifikace za cestou k titulu top bavorské přírodní destinace

Certifikaci přírodních dobrodružných vesnic mají na starosti asociace Přátel přírody a bavorské turistické sdružení. Na obě organizace koncept představený Hartmannem okamžitě zapůsobil, což je pro tuto oblast ohromnou výhrou.

A co říkají obyvatelé Friedenfelsu na to, že se jejich vesnice brzy může stát bavorskou přírodní destinací číslo jedna? „To by pro nás byla skvělá příležitost,“ řekl starosta Oskar Schuster pro Süddeutsche Zeitung. „S certifikací by pro náš určitě bylo jednodušší přilákat nové návštěvníky, kteří vyhledávají nedotčenou krajinou.“

Související články

Komentáře

Přidat komentář