MALEDIVY: KORONAVIRUS JAKO ZÁMINKA PRO NEMÍSTNÝ EKONOMICKÝ PROSPĚCH

Justin N. Froyd - May 25, 2020
0

Maledivy představily návrh, jak by měl být obnoven cestovní ruch po pandemii COVID-19. Je však nutné dodat, že tento plán má pramálo společného s rozumnými opatřeními, jako spíš s vůlí využití této nelehké situace v ekonomický prospěch země.

Letecké společnosti v tuto chvíli pomalu spouštějí své linky, zatímco mnoho zemí zvažuje uvolnění opatření a podnikají kroky pro znovuotevření hranic. Svět se prakticky probouzí z koronavirového traumatu. Z úst expertů na cestovní ruch již několikrát zaznělo, že tento moment může představovat příležitost k vytvoření nových pravidel a cílů pro tento silně zasažený sektor.

Někteří však tuto výzvu vzali příliš doslovně a považují současný moment za příležitost vydělat si peníze navíc. Obzvlášť nepříjemné to je, když se k takovému kroku rozhodne hned celý stát. Takový dojem v tuto chvíli zanechávají již zmíněné Maledivy.

Populární ostrovní ráj oznámil, jak se hodlá znovu otevřít pro něj velmi důležitému cestovnímu ruchu. Chtějí se především zaměřit na bezpečnost a zdraví svých hostů, což v zásadě není špatně. Seznam podmínek a zejména cen je však poněkud zarážející.

Návštěvníci se budou muset schopni být prokázat rezervací v letovisku, které má „licenci pro bezpečný turismus“ pro vstup do země. Tato licence bude udělena střediskům, která provádějí nově definované hygienické předpisy (např. zvláštní školení pro zaměstnance, označení bezpečnostních rozestupů, vyhrazené místnosti pro izolaci/karanténu).

Problémem však je, že licenční poplatek za získání takového certifikátu bude činit 50 tisíc amerických dolarů. To však není všechno. Turisté, kteří tam budou mít rezervaci, budou muset získat zvláštní turistické vízum. To stojí 100 dolarů na osobu a platí „do odvolání“. Zarážející je i to, že tohle vízum se bude vydávat pouze v případě, že turisté stráví na Maledivách nejméně 14 nocí.

Je toho ale ještě více. Turisté budou muset rovněž předložit lékařský certifikát, který není straší než jeden týden (PCR test) nebo dva týdny (detekce protilátek). A i když jej budete mít, při vstupu se provede další test PCR test. Cena bude činit 100 dolarů za test a budete muset být zamčeni ve svém hotelovém pokoji, dokud nebudou k dispozici výsledky testů.

Vstupní a licenční poplatky ve výši 50 tisíc dolarů

I poskytovatelé dopravy budou muset zaplatit. Od 1. června lze do země vstoupit soukromým letadlem nebo jachtou. U letadel se bude platit přistávací poplatek 50 tisíc dolarů a za jachty byl stanoven kotvící poplatek ve výši 10 tisíc.

Od 1. července budou moci rovněž přistávat komerční letadla. Poplatek za přistání bude činit rovněž 50 tisíc dolarů. Penziony a hotely pak budou moci být znovu volně používány od 1. srpna. Otázka výletních lodí ještě vyřešena nebyla.

Maledivské ministerstvo cestovního ruchu oznámilo, že výše uvedená opatření budou muset platit alespoň do září 2020 včetně. Hygienická opatření sama o sobě jsou samozřejmě pochopitelná a srovnatelná s opatřeními přijatými jinde, avšak náklady s nimi spojeny už nejsou.

Proti těmto opatřením se již vyhradili i maledivští hoteliéři. Například Shanoon Khalid, zakladatel a generální ředitel Adore Maldives, plně ukázal svůj hněv na Facebooku, kde vyzval premiéra země Ibrahima Soliho, aby „zastavil tyto nesmysly“.

Je vskutku nepochopitelné, že země, kde 56,6% hospodářské produkce je generována cestovním ruchem (dle WTTC) přijímá taková opatření k podpoře cestovního ruchu. V tomto kontextu lze udělat pouze dva závěry. První možnost je, že vládní agentury a jejich úředníci chtějí vydělat peníze navíc. Druhá předpokládá, že Maledivy, které se v minulosti popularizovali v očích širší veřejnosti, se nyní chtějí znovu zaměřit výhradně na „luxusní“ turisty.

Je však otázkou, zda by se lidé, kteří se těmto poplatkům nevyhýbají, chtěli při příjezdu podrobit PCR testům a pak čekat v kvazi-karanténě. Nezbývá tedy než doufat, že Maledivy tento plán neimplementují, neboť se prozatím jedná pouze o návrh.

Související články

Komentáře

Přidat komentář