ŘECKO: CESTOVNÍMU RUCHU SE NEOČEKÁVANĚ DAŘÍ

Pat Hyland - Oct 8, 2012
0

Řecko mělo turistům vždycky co nabídnout, takže cestovní ruch byl pro zemi vždycky důležitý. Turismus poskytuje celkem pětinu všech pracovních míst a tvoří 16 % celkové produkce země. V červnu 2012 nebyly ale vyhlídky řeckého cestovního ruchu nejlepší, rostoucí problémy země tehdy sledoval celý svět. Naproti všeobecnému očekávání se však Řecku podařilo dosáhnout velmi dobrých výsledků.

Podle prognóz měl řecký turismus čelit v létě 2012 vážným problémům. První odhady mluvily dokonce o 15% poklesu příjmů z tohoto odvětví. Během vrcholu sezóny zaznamenalo Řecko kvůli společenským a politickým nepokojům dramatický úbytek rezervací. Dalším negativním faktorem byla i nejistá pozice eura.

Mnoho potenciálních návštěvníků se nakonec rozhodlo strávit letní dovolenou jinde, protože panovaly obavy  z vyhrocení situace, stávek pracovníků v cestovním ruchu a opuštění eura. Mnoho profesionálů v cestovním ruchu se právem obávalo, že závažné problémy národa budou mít katastrofální následky pro sezónu.

Andreas Andreadis, který stojí v čele jedné z hlavních turistických asociací, nedávno zveřejnil novou, optimističtější prognózu. Očekává pokles příjmů jen o 5 %, tedy z 10,5 miliard euro na 10 miliard.

Hlavním důvodem zlepšení je fakt, že obavy návštěvníků se z velké části nepotvrdily. Řecko nezaznamenalo společenské nepokoje a stávky do takové míry, jak se očekávalo. Řecké finanční situaci pomohlo nové otevření rozhovorů o plánech na záchranu, a především vítězství proevropského Antonise Samarese ve volbách.

Řeckému turismu pomohly ve zbytku sezóny také jiné faktory. Mnoho leteckých společností a hotelů drasticky snížili ceny, takže hodně turistů nakonec dalo před dražšími destinacemi přece jen přednost Řecku. Africké země, které by byly dražší alternativou, měly v té době vlastní a větší politické problémy. Svou roli sehrály také sociální sítě, na kterých se šířily pravdivé informace a kterým se podařilo rozptýlit fámy o katastrofické situaci.

Trochu překvapivě tak řecký turismus nejspíš čeká v roce 2013 slibná sezóna. Na předpovědi zisku je asi ještě brzy, ale Řecko už teď doufá, že se mu díky rostoucímu zájmu turistů podaří letošní výsledek překonat. Toto léto bylo ve znamení přílivu turistů z východoevropských zemí, kteří tvořili 17 % z celkového počtu návštěvníků. Turistů z Velké Británie a Německa bylo sice méně, ale díky stabilizované politické a ekonomické situaci je pravděpodobné, že v roce 2013 si Řecko zase oblíbí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář