Řecko: německý postoj ke krizi brzdí řecký turismus

Cecilia Garland - May 28, 2012
0

Kvůli ekonomické nejistotě, která panuje v Řecku od voleb z 6. května, zaznamenala země 50% úbytek v počtu rezervací. Data poskytl ředitel asociace řeckých turistických kanceláří (SETE), George Drakopoulos. Podle agentury AFP nedokázaly ani výhodné nabídky řeckých hotelů přilákat potenciální turisty. Návštěvníci se totiž v první řadě zajímají o osobní bezpečnost, teprve pak o cenu.

Řecko čelí úplně opačné situaci než v roce 2011, kdy turismus v Řecku posílil v důsledku politických nepokojů v Severní Africe. Mnozí turisté proto dali přednost lákavým nabídkám řeckých hotelů před severoafrickým chaosem.

SETE dodává, že turismus tvoří 15,7 % zisků řecké ekonomiky a přímo či nepřímo zaměstnává 768 000 lidí.

Panagiotis Moriatis, ředitel asociace, která sdružuje majitele středisek v Nafplionu ležícího poblíž naleziště mykénské kultury, zaznamenal 15% pokles objednávek. Podle Moriatise jsou na vině zahraniční média, která se soustředí jen na negativní zprávy a ekonomické zvraty, ale zapomínají zobrazovat i pozitivní společenskou situaci. Moriatis také dodal, že od začátku roku 2012 zaznamenal turismus celkově pokles o 20 až 30 %.

Současná situace odrazuje německé turisty

Podle odborníků na cestovní ruch se němečtí turisté Řecku vyhýbají ze strachu před možnými konflikty. Německá kancléřka Angela Merkelová se totiž k Řecku chová chladně. Přitom záleží hlavně na Německu, jestli Řecko obdrží finanční podporu mezinárodních institucí.

Nedávno celý svět a hlavně Německo šokovaly snímky na předních stránkách novin, které zobrazovali demonstraci v Athénách. Řekové pálili německé vlajky a nesly transparenty, které zobrazovali Merkelovou jako nacistku.

Ředitel agentury Thomas Cook, Michael Tenzer, uvedl pro noviny Euro am Sonntag, že letní sezónu čeká letos oproti loňskému roku asi 30% pokles. Také dodal, že demonstrace turisty odrazují, a to i přesto, že v turistických rájích, jako je Rhodos nebo Kréta, je klid a mír. Hlavní hráč na řeckém trhu, TUI, dokonce musel snížit ceny o 10 %.

Březnový Mezinárodní veletrh cestovního ruchu, který se konal v Berlín přinesl nárůst počtu turistů, ale jen do chvíle, než došlo mezi Řeckem a Německem k politickým a ekonomickým rozporům. Anja Braunová, řecká mluvčí, uvedla pro Spiegel Online, že rozpory se týkají německé snahy dostat Řecko z Eurozóny.

Podle Německé asociace cestovního ruchu se letos dá očekávat výsledek velmi podobný tomu z roku 2011, tedy něco kolem 2,5 milionu. A to přesto, že očekává 30% pokles rezervací francouzských turistů. Cestovní agentury totiž zaznamenaly stálý nárůst rezervací turistů z Itálie, Rakouska a Británie.

Peter Voigt, profesor Univerzity aplikovaných věd v Mnichově, dodal, že návrat k drachmě by mohl řeckému turismu pomoct díky nízkému kurzu vůči euru.

Jediným rizikem pro dovolenkáře by pak byla vysoká inflace. Podobná situace nastala zhruba před deseti lety v Argentině, kdy kvůli krizi stouply ceny a šálek kávy stál 15 amerických dolarů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář