ŘECKO HLEDÁ CESTU Z KRIZE

Dan Rang - May 30, 2011
0

Řecko čelí masivním dluhům a rostoucím ekonomickým problémům. Řešením, které má zemi postavit na nohy, je obnova cestovního ruchu. Ten by mohl Řecku pomoci překlenout jedny z nejtěžších okamžiků v jeho novodobé historii.

Řecko, které se nedokázalo vypořádat s důchodovou reformou a údělem státu na periferii Evropské unie v době krize, má pošramocenou pověst a čelí dluhům ve výši 340 mld. eur.

Žádná jasná cesta k nápravě není, ale využití cestovního ruchu se jeví jako nejlepší způsob. Přece jen představuje asi 18 % řeckého HDP a je zdrojem mnoha pracovních míst.

Řecká vláda chce oslovit další turisty snížením ekonomické zátěže v podobě daní a služeb a zároveň propagovat slavné památky Egejského národa. Poplatky za přistání a vzlet se mají podstatně snížit a bude se klást důraz na kvalitní služby za velmi nízké ceny.

Vedle slev je součástí plánu propagovat řecké kulturní dědictví a oslovit tak nové majetnější turisty, kteří jsou ochotni utrácet. Opatření už sklidila první ovoce, když vloni přijelo do Řecka o 100 000 turistů více.

Příkladem za všechny je ostrov Delos, starověký řecký přístav, kam se turisté dostanou až po dlouhé a namáhavé plavbě. Po krizi jsou místní pláže pokryté odpadky a peníze na úklid chybí. Je zde nedostatek pracovníků a zadarmo to samozřejmě nikdo uklízet nebude.

Místní úřady už oslovily řecké ministerstvo kultury kvůli obnově zdejšího antického divadla, protože cestovní ruch by pomohl oživit město a jeho ekonomiku. Pokud se to podaří, Delos by se zase mohl stát vyhledávanou turistickou destinací.

 

 

 

 

 

 

Související články

Komentáře

Přidat komentář