RUSKO PŘECHÁZÍ NA E-VÍZOVÝ REŽIM KROK ZA KROKEM

Vanderlei J. Pollack - Jun 24, 2019
0

Rusko plánuje přechod na režim elektronického víza. V současné době je situace příliš zamotaná byrokracií a země i kvůli tomu ztrácí návštěvníky, neboť proces žádání o vízum je příliš komplikovaný a zdlouhavý pro průměrného návštěvníka.

Turisté, které chtějí navštívit Rusko, požádají o turistické či byznys pozvánky od různých společností nabízející tuto službu. Příkladem je ivisaonline. Podle jejich webových stránek více než 100 tisíc turistů žádá o vízovou pozvánku prostřednictvím jejích služeb každý rok. Na základě tohoto pozvání je pak jednotlivcům uděleno vízum na určité období a na požadovaný počet vstupů, přičemž vše je řešeno písemných způsobem, nikoliv elektronicky.

Za posledních pár let však Rusko začalo testovat elektronická víza, a to v různých regionech po celé zemi. Jedním z hlavních příkladů je dálněvýchodní federální okruh, kde se tento režim testuje již od roku 2017.

Režim elektronického víza se vztahuje na občany 18 zemí, včetně Číny či Japonska. Maximální možný pobyt je osm dní a návštěvník se může pohybovat pouze v rámci regionu – Vladivostok, Sachalin, Kamčatka, Čukotka atd. Dalším omezením je, že návštěvníci musí vstoupit a vystoupit ve stejném místě.

I přes tato omezení, zavedení tohoto režimu mělo pozitivní účinky a Rusko plánuje zvýšit počet dnů pobytu z 8 na 14 dní a možná i na 16. Navíc bude od 1. července tohoto roku tato inciativa zahájena i v kaliningradské oblasti.

Zvýšení doby platnosti elektronických víz, stejně jako rozšíření jeho zeměpisného pokrytí, zvýší příliv zahraničních turistů do Ruska, jak předpokládají představitelé turistického sektoru.

„Naše země má obrovský potenciál. Rozhodně máme prostor k růstu. Strategické cíle, které jsme si stanovili, jsou především růst příjmů z cestovního ruchu pro HDP země o 4.8 % do roku 2025 (nyní 3.8 %). Kromě toho se snažíme zvýšit vývoz služeb cestovního ruchu na 15.5 miliardy dolarů ze současných 8.9 miliard a snažíme se vmístit do top 12 zemí v žebříčku UNWTO (v současnosti 16.),“ uvedl šéfka Rosturismu Zarina Doguzová.

Rusko pracuje na realizaci tohoto režimu na celém svém území. Zkušenosti z Dálného východu a z kaliningradské oblasti budou využity k šíření praxe elektronických víz v jiných regionech.

Paní Doguzová uvedla, že od roku 2021 bude možné vstoupit do jakéhokoliv ruského regionu s elektronickým vízem. „Režim elektronického víza začne okamžitě fungovat po celém Rusko. Očekáváme, že se to stane v roce 2021, asi za rok a půl,“ řekla.

V porovnání s testovacími režimy, víza pro celé ruské území bude placené. Cena bude až 50 amerických dolarů. V první fázi bude univerzální jednorázové elektronické vízum použito pro krátkodobý pobyt v Rusku po dobu až 16 dnů. V dlouhodobém horizontu bude umožněno i více vstupů do země.

Především se předpokládá, že turisté budou vstupovat do země prostřednictvím e-víz přes nejnavštěvovanější města. Jsou to Moskva, Petrohrad, Soči, Kazaň a další. Ostatní hraniční přechody budou postupně vybavovány nezbytnou technologií a počet vstupních bodů do země se bude zvyšovat.

Seznam zemí, jejichž občané budou moci využívat tuto online vízovou službu od Roku 2021, bude schválen samostatně. Bude připraven Ministerstvem zahraničních věcí Ruské federace. Jistě bude zahrnovat Čínu, Jižní Koreu, Japonsko, země EU a schengenské státy, které nejsou členy EU, případně i Nový Zéland. Spojené království, Kanada a USA prozatím nejsou zařazeny do tohoto seznamu.

Související články

Komentáře

Přidat komentář