OSN SE CHYSTÁ ROZŠÍŘIT POČET BIOSFÉRICKÝCH REZERVACÍ

Tourism Review News Desk - Jun 21, 2010
0

Etiopie a Zimbabwe byly nedávno zařazeny do programu OSN Světová síť biosférických rezervací. Připojily se tak k dalším 107 zemím světa, které se snaží zastavit úbytek biologické různorodosti v přírodě.

 

Zimbabwe a Etiopie patří k zemím, ve kterých jsou unikátní biosférické rezervace a které se nyní staly součástí sítě vytvořené OSN. Cílem programu je zastavení úbytku biologické různorodosti v přírodě a zároveň podpoření udržitelného rozvoje. OSN se chystá rozšířit program o 13 nových regionů, čímž vytvoří světovou síť s 500 místy ve 109 zemích.

Biosférické rezervace se mohou v budoucnu stát pro naši planetu nesmírně důležitými. Důvodem, který stojí za vznikem programu OSN Světová síť biosférických rezervací, není pouze ochrana daných míst, ale také snaha vyzkoušet různé přístupy k integrované správě ekosystémů. Zařazení daných oblastí do programu přispělo k vylepšení obrazu příslušných zemí na mezinárodní úrovni.

Etiopský region Kaffa patří mezi nejnovější regiony přidané do sítě biosférických rezervací a je proslulý kávou značky Arabia, o které se říká, že je prvním druhem kávy, který byl kdy vypěstován. A opravdu tato značka se ve světě často považuje za záruku kvality, i přestože kávy s tímto označením nemusí mít s výše uvedeným druhem nic společného. Etiopie má také rozsáhlé lesy se stále zelenými stromy. To vše ji dělá zemí, která stojí ze všech 13 nových přírůstků za povšimnutí nejvíce.

Údolí řeky Zambezi v Zimbabwe s pevninským ekosystémem je další významnou oblastí přidanou do sítě biosférických rezervací. Zambezi je asi nejznámější Viktoriinými vodopády, ale to co upoutalo pozornost OSN v tomto případě je ekoregion se zatopenou savanou. Pastviny střídající se s mokřinami v pobřežní oblasti jsou obrovskou příležitostí pro zevrubné studium daného ekosystému.

Další nové biosférické rezervace se nacházejí na různých místech po celém světě. Snad nejznámějšími jsou Tucholské lesy v Polsku a Mariin ostrov v Mexiku, z kterého za 8 milionů let vznikl ekosystém tvořený nádhernými útesy, mangrovníky a mokřinami.

Související články

Komentáře

Přidat komentář