COVID-19 MUTACE DELTA STRAŠÍ ŠPANĚLSKÝ CESTOVNÍ RUCH

Larry Brain - Jul 12, 2021
0

Nadcházející týdny budou pro španělský cestovní ruch rozhodující. „Mutace delta zvyšuje počet infekcí Covid-19 na nejvyšší v kontinentální Evropě,“ zněl titulek britských novin Financial Times, čímž se Španělsko dostalo do očí bouře.

Zdá se, že se pandemie opět vymkla kontrole z důvodu dopadu mutace delta a rychlého šíření mezi osobami mladšími 30 let, což zanechalo cestovní ruch ve strachu z možného návratu mezinárodních cestovních omezení.

Nová vlna Covid-19 by dle odhadů vlády v létě zastavilo 17 milionů turistů od návštěvy Španělska. Bez těchto mezinárodních příjezdů by již provedené rezervace byly zrušeny během několika dní, což by zničilo veškerá očekávání odvětví cestovního ruchu.

Pro španělský cestovní ruch se nejhorší scénář pomalu stává realitou. Budoucnost tohoto léta bude v rukou Velké Británie, v závislosti na jeho znovuotevření (které je v tuto chvíli velmi omezené), a Německa.

Největší obavou je, že Berlín udělá totéž, co s Portugalskem a bude vyžadovat karanténu pro neočkované, kteří se vracejí ze sousední země. Pokud k tomu dojde, cestovní ruch by se po 16 měsících prakticky nulových příjmů znovu zastavil. To by také zpomalilo tolik očekávané oživení, ke kterému mělo pomalu docházet

Situace pro španělský turismus vypadá ještě hůř hlavně kvůli prudkému nárůstu výskytu nákazy Covid-19 ve většině oblastech, např. Baleárských ostrovech, Madridu nebo Katalánsku. Situace je ještě chmurnější, když si člověk přečte titulky, což vede k obavám ohledně politických důsledků šíření mutace delta

„Je to šokující, to nejhorší, co se nám mohlo stát. Je velmi znepokojivé, že se jedná o vylíčený obraz země. Zdá se být otázkou času, než budou znovu zavedena omezující opatření, “uvedl José Luis Zoreda, viceprezident španělského neziskového sdružení cestovního ruchu EXCELTUR.

V tuto chvíli je hlášeno jen několik zrušení, i když v rezervacích je patrné zpomalení. Podle nejnovějších údajů SiteMinder je obsazenost hotelu 99,27 % ve srovnání s rokem 2019.

„Je to prakticky stejné jako v minulém týdnu,“ říká mluvčí webu. Růst rezervací (který dosáhl předpandemické úrovně 26. června a zaznamenala ho také společnost eDreams) se nyní zastavil a buď neroste, nebo se tak děje pomalejším tempem.

Špatný červenec

Zdroje z hotelového řetězce Meliá říkají, že tato změna v rezervacích nastala od „makro-vypuknutí“ šíření Covid-19 na Baleárských ostrovech. "Stále jsou rezervace, ale méně než v prvních dnech po oznámení o zařazení Baleárských ostrovů na zelený seznam Spojeného království," vysvětlují zdroje.

V RIU Hotels se stalo něco podobného. „Je méně rezervací než v minulých týdnech, ale stále zaznamenáváme prodeje, nikoli zrušení, i když je situace velmi nestabilní“.

V případě hotelů RIU vzrostl počet rezervací mezi 7. až 13. červencem o 8 % ve srovnání s předchozím týdnem, zatímco minulý týden vykázal podle společnosti pokles o 10 % na tyto dny.

Situace je také nepředvídatelná pro každou komunitu. Například v Katalánsku šíření COVID-19 předčilo očekávání začátku léta. „Je nutné prokázat důvěru v zahraničí,“ říká Santiago García-Nieto, prezident Katalánské asociace pohostinských a stravovacích podniků (ConfeCat).

Hoteliéři si také uvědomují, že pokud se šíření Covid-19 mezi mladými lidmi nezpomalí, situace se obrátí k horšímu. Mnoho odborníků souhlasí s tím, že červenec nebude pro Katalánsko, stejně jako pro ostatní hlavní turistické destinace ve Španělsku, až na několik výjimek, dobrým měsícem.

Nové metriky

Španělský cestovní ruch prožívá klíčové měsíce roku se strachem, že projde stejným obdobím jako loni v létě. Vláda mezi červencem a zářím nadále udržuje předpovědi ve výši 17 milionů cestujících (45 % počtu z roku 2019 a téměř třikrát více než v létě 2020).

Stanovený cíl je však stále obtížnější, zejména po náročném začátku roku 2021 s pouhými 3,2 miliony zahraničních cestujících od ledna do května, což je o 26 milionů méně než ve stejném období roku 2019.

Německo (druhý nejdůležitější zdrojový trh) je neústupné v omezení cestování, je-li to nutné, aby nedošlo k opětovnému ovlivnění oživení. Země ve skutečnosti neúspěšně požadovala, aby EU uvalila na britské cestovatele karanténu.

Po neúspěšném pokusu zaslalo Německo varování: země přidá omezení nebo dokonce zavře dveře pro země, které nejsou schopné zvládat ohniska nákazy, což je postoj, který již zaujal k Portugalsku. Toto rozhodnutí také sektor znepokojuje, protože by mohlo mít na Španělsko zničující dopad.

I když se na obzoru objevuje stále více problémů, průmysl oceňuje metriky a jejich zlepšení v kontrole pandemie ve snaze zachránit letní sezónu. Zejména nižší úmrtnost díky očkování (42,1% populace již bylo plně očkováno).

„Nemůžeme zažít to samé, co se nám stalo minulý rok kvůli špatnému čtení situace. Infekce se vyskytují u lidí mladších 30 let, kteří většinou nejsou přijímání do nemocnice. Nemyslím si, že bychom měli používat stejné metriky jako před rokem, “vysvětluje Zoreda.

Loni v říjnu byla míra výskytu hlavní použitou metrikou, jakmile se výrazně zvýšil počet provedených testů. Ale nyní, když je naprostá většina zranitelné populace očkována, již toto číslo nelze vnímat stejným způsobem.

Odborníci poukazují na to, že by měla být věnována větší pozornost dalším ukazatelům, jako je vytíženost systému zdravotní péče nebo míra úmrtnosti, kde Španělsko patří mezi země s nejnižší hodnotou v EU. Tyto pozitivní čísla však samozřejmě nesmažou objektivně vysokou míru výskytu nákazy.

Související články

Komentáře

Přidat komentář