TURISTICKÉ REGIONY VE ŠPANĚLSKU ZAZNAMENÁVAJÍ ZRUŠENÍ REZERVACÍ A POKLES POPTÁVKY

William Law - Jul 19, 2021
0

Nárůst případů Covid-19 a nejistota spojená s novými omezeními jak v zemi, tak na hlavních turistických trzích, vyvolala vlnu zrušených rezervací a poklesu poptávky v nejdůležitějších turistických regionech ve Španělsku. Zejména je to případ Baleárských, jež britská vláda přesunula na seznam „jantarových“ destinací.

Minulý týden se připojilo k seznamu zemí, které se obávají nedávného nárůstu případů Covid-19 ve Španělsku, i Nizozemsko, když vyřadilo Kanárské ostrovy a Baleárské ostrovy ze seznamu bezpečných destinací.

Nyní je celá země snížena na oranžovou, což znamená, že podle britského systému semaforů se občanům nedoporučuje cestovat do Španělska a neočkovaní potřebují po návratu negativní test na Covid-19.

V roce 2019 bylo Nizozemsko s 3,7 miliony návštěvníky pátým největším zdrojovým trhem ve Španělsku. I když tento trh není pro španělský cestovní ruch tak důležitý jako Spojené království, rozhodnutí nizozemské vlády přišlo v té nejhorší době.

Na Baleárských ostrovech se dokonce i hoteliéři obávají, že britští návštěvníci odjedou dříve, protože přechod ze zelené na jantarovou (který vstoupí v platnost od pondělí 19.) znamená, že po návratu budou muset do karantény.

V Katalánsku jsou nedávnými zrušeními nejvíce postiženy regiony Costa Dorada (Tarragona) a Maresme (Barcelona), zatímco Costa Brava zrušení zatím nezaznamenala.

V regionu Valencie klesá poptávka, zejména ze strany zahraničních návštěvníků. Hoteliéři na pobřeží Costa del Sol však začínají v tomto odvětví zaznamenávat „určité oživení“.

Předčasný odjezd britských návštěvníků z Baleárských ostrovů

Federace business hotelů na Mallorce (FEHM) věří, že přesun Baleárských ostrovů ze zeleného na jantarový seznam destinací ve Velké Británii bude znamenat „pokles rezervací, zrušení a možné předčasné odlety“.

Maria Frontera, prezidentka hotelového sdružení na Baleárských ostrovech, předpověděla, že rezervace budou zrušeny a někteří Britové, kteří jsou v tuto chvílí na ostrovech, odejdou dříve, než se očekávalo, protože si „nemohou po návratu dovolit karanténu“.

Katalánsko: Costa Dorada a Maresme také ovlivněny

I v dalším důležitém turistickém regionu ve Španělsku, konkrétně v Katalánsku, hlásí průmysl zpomalení rezervací v destinacích vysoce závislých na mezinárodním cestovním ruchu, zejména v regionech jako Costa Dorada a Maresme.

75 % hotelů na pobřeží Costa Dorada otevřelo v první polovině července, i když s velmi nízkou obsazeností (přibližně 40 %), což je číslo, které má o víkendech tendenci stoupat.

Mluvčí Federace pohostinství a cestovního ruchu v Tarragoně Xavier Guardià vysvětlil španělské tiskové agentuře EFE, že obsazenost hotelů na pobřeží Costa Dorada je v červenci slabá, a říká, že je to kvůli varováním ohledně cestování do Katalánská v některých zemích, například ve Francii.

Letos očekávají hoteliéři v Tarragoně 60 % tržeb běžného roku ve srovnání s 30 % v loňském roce, takže doufají, že srpen, září a říjen „dopadnou dobře“.

V Maresme byl dopad na hotelový průmysl větší. Od vydání varování v Německu a Francii došlo k „vlně zrušení“. V současné době není obsazenost hotelu v některých zařízeních ani 10 %, protože většinu zákazníků tvoří cizinci.

Jordi Noguera, prezident hotelového sdružení Maresme, řekl EFE, že jejich očekávání nebyla naplněna a nevypadají příznivě, i když jsou přesvědčeni, že v srpnu budou čísla o něco lepší a že letní sezóna se prodlouží až do října, aby se průmysl pokusil zotavit z velmi bolestivého období.

V jiných regionech, jako je Costa Brava, je situace zcela odlišná a rezervace neklesají, ačkoli nadále vykazují několik zrušení na poslední chvíli. To uvedla manažerka Asociace podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Centra Costa Brava Judith Lloberol.

V první polovině července měla Costa Brava obsazenost hotelů mezi 60 a 70 %, která během víkendů dosáhla 90 až 100 %.

Francouzský trh, který představuje 40 až 50 % turistů na pobřeží Costa Brava, navštěvuje Katalánsko po celý rok, říká Lloberol. Dodává však, že „ve všední dny není příliš velká aktivita.“

TURISTICKÉ REGIONY VE ŠPANĚLSKU ZAZNAMENÁVAJÍ ZRUŠENÍ REZERVACÍ A POKLES POPTÁVKY

Valencie bez cizinců

Dalším turistickým regionem ve Španělsku, který je v problémech, je region Valencie. Sdružení podnikatelů v oblasti hotelnictví a cestovního ruchu ve Valencijském společenství (HOSBEC) sice tvrdí, že nemá přesné údaje o rezervacích, ale zaručuje, že jak cestovní omezení evropských zemí, tak i domácích, nepřispívají k oživení mezinárodních trhů.

V současné době mezinárodní turisté ve Valencijském společenství sotva dosáhnou 10 % z celkového počtu a hotely nehlásí rezervace, ale naopak více zrušení každý den.

Jedinou oblastí společenství, která zaregistrovala až 30 % cizinců, je podle posledních údajů o obsazenosti hotelů město Valencia.

Hlavní sezóna kempů pro evropské turisty je však od září a října, takže je ukvapené dělat v tuto chvílí nějaké výraznější závěry.

Andalusie: lepší výhled pro region

Lépe je na tom však španělský turistický region Andalusie. Prezident asociace podnikatelů v Costa del Sol, José Luque, říká, že nárůst případů Covid-19 a cestovní varování Francie a Německa „prakticky neovlivnily“ počet rezervací v hlavní sezóně.

Asociace dokonce hlásí „určité oživení“, přičemž zařízení hlásí nárůst rezervací během druhého červencového týdne a srpna. Odhaduje se průměrná obsazenost okolo 58 %, respektive 62 %.

V sektoru prázdninových pronájmů zatím omezení nevedla ke zrušení, řekl Carlos Pérez-Lanzac, prezident Andaluského sdružení turistických bytů (AVVA), agentuře EFE.

AVVA zdůrazňuje oživení v tomto typu ubytování, kde očekává obsazenost 65 % (v roce 2020 to bylo 57 %), s výrazným zvýšením poptávky po plážích a venkovských oblastech.

Související články

Komentáře

Přidat komentář