TURISTICKÉ REGIONY VE ŠPANĚLSKU ZAZNAMENÁVAJÍ ZRUŠENÍ REZERVACÍ A POKLES POPTÁVKY

William Law - Jul 19, 2021
0

Nárůst případů Covid-19 a nejistota spojená s novými omezeními jak v zemi, tak na hlavních turistických trzích, vyvolala vlnu zrušených rezervací a poklesu poptávky v nejdůležitějších turistických regionech ve Španělsku. Zejména je to případ Baleárských, jež britská vláda přesunula na seznam „jantarových“ destinací.

Minulý týden se připojilo k seznamu zemí, které se obávají nedávného nárůstu případů Covid-19 ve Španělsku, i Nizozemsko, když vyřadilo Kanárské ostrovy a Baleárské ostrovy ze seznamu bezpečných destinací.

Nyní je celá země snížena na oranžovou, což znamená, že podle britského systému semaforů se občanům nedoporučuje cestovat do Španělska a neočkovaní potřebují po návratu negativní test na Covid-19.

V roce 2019 bylo Nizozemsko s 3,7 miliony návštěvníky pátým největším zdrojovým trhem ve Španělsku. I když tento trh není pro španělský cestovní ruch tak důležitý jako Spojené království, rozhodnutí nizozemské vlády přišlo v té nejhorší době.

Na Baleárských ostrovech se dokonce i hoteliéři obávají, že britští návštěvníci odjedou dříve, protože přechod ze zelené na jantarovou (který vstoupí v platnost od pondělí 19.) znamená, že po návratu budou muset do karantény.

V Katalánsku jsou nedávnými zrušeními nejvíce postiženy regiony Costa Dorada (Tarragona) a Maresme (Barcelona), zatímco Costa Brava zrušení zatím nezaznamenala.

V regionu Valencie klesá poptávka, zejména ze strany zahraničních návštěvníků. Hoteliéři na pobřeží Costa del Sol však začínají v tomto odvětví zaznamenávat „určité oživení“.

Předčasný odjezd britských návštěvníků z Baleárských ostrovů

Federace business hotelů na Mallorce (FEHM) věří, že přesun Baleárských ostrovů ze zeleného na jantarový seznam destinací ve Velké Británii bude znamenat „pokles rezervací, zrušení a možné předčasné odlety“.

Maria Frontera, prezidentka hotelového sdružení na Baleárských ostrovech, předpověděla, že rezervace budou zrušeny a někteří Britové, kteří jsou v tuto chvílí na ostrovech, odejdou dříve, než se očekávalo, protože si „nemohou po návratu dovolit karanténu“.

Katalánsko: Costa Dorada a Maresme také ovlivněny

I v dalším důležitém turistickém regionu ve Španělsku, konkrétně v Katalánsku, hlásí průmysl zpomalení rezervací v destinacích vysoce závislých na mezinárodním cestovním ruchu, zejména v regionech jako Costa Dorada a Maresme.

75 % hotelů na pobřeží Costa Dorada otevřelo v první polovině července, i když s velmi nízkou obsazeností (přibližně 40 %), což je číslo, které má o víkendech tendenci stoupat.

Mluvčí Federace pohostinství a cestovního ruchu v Tarragoně Xavier Guardià vysvětlil španělské tiskové agentuře EFE, že obsazenost hotelů na pobřeží Costa Dorada je v červenci slabá, a říká, že je to kvůli varováním ohledně cestování do Katalánská v některých zemích, například ve Francii.

Letos očekávají hoteliéři v Tarragoně 60 % tržeb běžného roku ve srovnání s 30 % v loňském roce, takže doufají, že srpen, září a říjen „dopadnou dobře“.

V Maresme byl dopad na hotelový průmysl větší. Od vydání varování v Německu a Francii došlo k „vlně zrušení“. V současné době není obsazenost hotelu v některých zařízeních ani 10 %, protože většinu zákazníků tvoří cizinci.

Jordi Noguera, prezident hotelového sdružení Maresme, řekl EFE, že jejich očekávání nebyla naplněna a nevypadají příznivě, i když jsou přesvědčeni, že v srpnu budou čísla o něco lepší a že letní sezóna se prodlouží až do října, aby se průmysl pokusil zotavit z velmi bolestivého období.

V jiných regionech, jako je Costa Brava, je situace zcela odlišná a rezervace neklesají, ačkoli nadále vykazují několik zrušení na poslední chvíli. To uvedla manažerka Asociace podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Centra Costa Brava Judith Lloberol.

V první polovině července měla Costa Brava obsazenost hotelů mezi 60 a 70 %, která během víkendů dosáhla 90 až 100 %.

Francouzský trh, který představuje 40 až 50 % turistů na pobřeží Costa Brava, navštěvuje Katalánsko po celý rok, říká Lloberol. Dodává však, že „ve všední dny není příliš velká aktivita.“

Valencie bez cizinců

Dalším turistickým regionem ve Španělsku, který je v problémech, je region Valencie. Sdružení podnikatelů v oblasti hotelnictví a cestovního ruchu ve Valencijském společenství (HOSBEC) sice tvrdí, že nemá přesné údaje o rezervacích, ale zaručuje, že jak cestovní omezení evropských zemí, tak i domácích, nepřispívají k oživení mezinárodních trhů.

V současné době mezinárodní turisté ve Valencijském společenství sotva dosáhnou 10 % z celkového počtu a hotely nehlásí rezervace, ale naopak více zrušení každý den.

Jedinou oblastí společenství, která zaregistrovala až 30 % cizinců, je podle posledních údajů o obsazenosti hotelů město Valencia.

Hlavní sezóna kempů pro evropské turisty je však od září a října, takže je ukvapené dělat v tuto chvílí nějaké výraznější závěry.

Andalusie: lepší výhled pro region

Lépe je na tom však španělský turistický region Andalusie. Prezident asociace podnikatelů v Costa del Sol, José Luque, říká, že nárůst případů Covid-19 a cestovní varování Francie a Německa „prakticky neovlivnily“ počet rezervací v hlavní sezóně.

Asociace dokonce hlásí „určité oživení“, přičemž zařízení hlásí nárůst rezervací během druhého červencového týdne a srpna. Odhaduje se průměrná obsazenost okolo 58 %, respektive 62 %.

V sektoru prázdninových pronájmů zatím omezení nevedla ke zrušení, řekl Carlos Pérez-Lanzac, prezident Andaluského sdružení turistických bytů (AVVA), agentuře EFE.

AVVA zdůrazňuje oživení v tomto typu ubytování, kde očekává obsazenost 65 % (v roce 2020 to bylo 57 %), s výrazným zvýšením poptávky po plážích a venkovských oblastech.

Související články

Komentáře

Přidat komentář