SMEDEREVO – STŘEDOVĚKÉ HLAVNÍ MĚSTO SRBSKA

Daniel A. Tanner - May 30, 2011
0

Srbské Smederevo je nepochybně  kulturní poklad. Jeho historie sahá až do dob starých Římanů a každé roční období v tomto středověkém městě hroznů a vína přináší spoustu možností k zábavě.

Smederevo leží 40 km po proudu od dnešního hlavního města Srbska, Bělehradu. Rozkládá se na krásné náhorní plošině na soutoku Jezavy a Dunaje. První historické zmínky se datují až do 1. stol. př. n. l., kdy Římané na nově dobytém území založili městečko Vinceia.

V 15. století došlo k události, která naprosto změnila charakter města. Tehdy panovník Đurađ Branković vybral Smederevo jako hlavní město a místo své trvalé rezidence poté, co byl v roce 1427 Bělehrad navrácen Maďarsku.

Branković chtěl velkolepé město, které by bylo zároveň dobře chráněné a těžko napadnutelné. Smederevská pevnost dokončená v roce 1430 patří mezi místní kulturní poklady. Dodnes se považuje za poslední velký úspěch srbské vojenské architektury.

Zajímavostí je také to, že Smederevo je největší evropskou středověkou tvrzí postavenou v nížině. Druhá polovina 15. století přinesla tureckou invazi a město zůstalo pod tureckou nadvládou až do konce 19. století.

Místní teplé podnebí je ideálním prostředím pro vinice, proto se Smederevu často přezdívá město hroznů a vína. Každoročně se zde koná řada festivalů a kulturních akcí, které tuto tradici podporují.

Návštěvníci snadno propadnou zdejší slavnostní atmosféře a středověkému kouzlu. Jako první zaujme samozřejmě pevnost, k vidění je toho ale víc. Mezi oblíbené turistické atrakce tak patří kostel Nanebevzetí Panny Marie z 15. století a Karađorđův morušovník, kde kdysi velitel tvrze Muarem Gusa předal klíče od města Vozdu Karađorđovi. Další impozantní budova je Vila Obrenovićů, která kdysi sloužila jako letní sídlo stejnojmenné srbské dynastie.

Krásy Smedereva se nedají prozkoumat za jediný den. Možností komfortního ubytování je hned několik. Hotel Car Smederevo patří k nejoblíbenějším a nabízí veškeré moderní vybavení včetně bazénu a fitness centra, přístupu na internet, konferenčních prostor, parkování zdarma a krásné kavárny a restaurace.

Související články

Komentáře

Přidat komentář