SMEDEREVSKÁ JESEN - SRBSKÉ SLAVNOSTI VÍNA

Tomas Haupt - Jun 27, 2011
0

Středověké srbské město Smederevo už se chystá na místní událost roku - Smederevskou Jesen, hlavní vinařský festival.

Víno se ve Smeredevu, kterému  místní přezdívají středověké hlavní město, pěstuje již celá staletí. Smederevo láká tisíce milovníků památek. Pochlubit se může okouzlujícími uličkami, krásnými výhledy na Dunaj, ale hlavně architektonickým skvostem z 15. století. Tím je největší evropská tvrz postavená v nížině.

Většina návštěvníků sem jezdí na slavnosti vína, Smederevskou Jesen, které oslavují vinařskou tradici regionu už od roku 1888. Festival nabízí ochutnávku vynikajících vín, na programu je ale také řada kulturních a sportovních akcí.

Podzimní vinobraní se koná na konci září a trvá tři dny. Kořeny vinařské tradice sahají až do dob římského císaře Proba. Místní šlechta postupně zakládala další vinice, a tak se vinařství postupně rozvíjelo. V 15. století založil vévoda Miloš Obrenovic vinice o rozloze celých 36 hektarů a vinný sklep na jeho panství dodnes produkuje kvalitní vína.

Festival samozřejmě nabízí to nejlepší z místních vín. Velmi dobrou pověst si vydobyl originální vinný mošt "Smederevka", stejně dobré jsou ale i místní Chardonnay, Ryzlink rýnský a Cabernet Sauvignon. A zdejší kuchyně si s vínem v ničem nezadá, nabízí vynikající tvarohové koláče, srbskou gibanicu, vepřovou pečeni s chlebem, musaku s cuketou nebo sarmu z plněných listů.

Nezapomenutelná atmosféra sem každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Letošní program už byl zveřejněn a kromě karnevalu středověkých rytířů počítá i s řadou hudebních vystoupení. Turisté by měli začít s plánováním brzy a také si včas rezervovat ubytování. Místní Hotel Car Smederevo prošel nedávno rekonstrukcí. Leží jen 8 km od Smedereva a nabízí 43 pokojů s veškerým moderním vybavením. K dispozici je také velká restaurace, bazén se saunou a fitness centrum.

Související články

Komentáře

Přidat komentář