TURISTICKÉ CHOVÁNÍ EVROPANŮ V KOSTCE: DOMÁCÍ CESTOVNÍ RUCH A AUTA

Gary Diskin - Jul 6, 2020
0

Po dlouhých měsících izolace a široké škály omezení v důsledku pandemie Covid-19 se již Evropané nemůžou dočkat, až někam znovu vycestují. Podle zprávy vypracované poradenskou firmou Oliver Wyman o cestovním chování na hlavních turistických trzích v Evropě plánuje 57 % Evropanů cestovat stejně nebo déle do konce roku 2021. Chtít znovu cestovat však nutně neznamená, že zůstanou stejné cestovní návyky.

Obecně doufají Evropané převážně, že stráví dovolenou bez toho, aniž by museli opouštět vlastní zemi, a to i přes otevírání hranic. Pro většinu evropských turistů je totiž domácí cestovní ruch jedinou proveditelnou variantou, přičemž 54 % respondentů uvedlo, že stráví letní dovolenou ve své zemi.

Na jedné straně je to způsobeno obavami, že se v sousedních zemích setkají s horší pandemickou situací, a na druhé straně proto, že občané chtějí přispět k oživení cestovního ruchu. Třetím faktorem pro výběr domácích destinací jsou ekonomické obavy, které má 12 % respondentů.

Mezinárodní cestovní ruch na úpadku

Jak bylo uvedeno výše, 54 % Evropanů plánuje strávit dovolenou ve své zemi. 63 % Italů tvrdí, že stráví dovolenou ve své zemí, dále 49 % Francouzů, 48 % Němců a 41 % Angličanů. 46 % evropských turistů však plánuje letos v létě vycestovat za hranice. Jejich počet je vyšší ve Velké Británii, kde 59 % Britů říká, že pojedou na dovolenou do zahraničí, stejně jako 52 % Němců a 51 % Francouzů.

Pokud jde o způsoby dopravy, lze během tohoto léta očekávat určité změny. Trend je takový, že roste popularita soukromých, vlastněných či pronajatých vozidel. Tyto způsoby dopravy zaznamenají v Evropě 19 % růst, největší bude v Itálii (26 %). Většina turistů stále nedůvěřuje veřejné dopravě a přeplněným místům, přičemž 60 % až 70 % Španělů, Italů a Francouzů tvrdí, že je nebudou používat.

Co se týče veřejné dopravy, zaznamenalo letectví nejmenší pokles mezi Evropany. Pouze 4 % Němců a 3 % Italů tvrdí, že nebudou létat a zároveň mají obě země největší procento občanů, kteří tvrdí, že budou létat častěji (11 % Italů a 10 % Němců). Dopravními prostředky, které během roku ztratí nejvíce pasažérů, budou dálkové autobusy, turistické autobusy a výletní lodě.

Zatímco Evropané budou tohle léto opatrnější, předpovědi světového cestovního ruchu jsou pesimističtější než kdy jindy. Zpráva Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) předpovídá pokles příjmů pro globální cestovní ruch mezi 1,17 bilionu amerických dolarů a 3,3 bilionu, což je mezi 1,5 % a 4, 3 % světového HDP. Nejvíce postiženými zeměmi by byly USA a Čína, následované Thajskem a Francií.

Související články

Komentáře

Přidat komentář