JAKÁ OPATŘENÍ JSOU PŘIJÍMÁNA S CÍLEM UDRŽITELNÉHO CESTOVÁNÍ?

Michael Trout - May 24, 2021
0

Proti fenoménu takzvaného overtourismu již bylo implementováno mnoho řešení, ale tím problémy v sektoru nekončí.

Nynějším úkolem je však sladit udržování určité formy rozvoje cestovního ruchu s lepším zohledněním problémů souvisejících se změnou klimatu. Jak ale dosáhnout udržitelného cestování?

Reformy leteckého a výletního cestovního ruchu

Za deset let se počet cestujících na výletních lodích zvýšil z 15,5 milionu na 25,3 milionu, aniž by tato plovoucí města přestala provozovat těžký topný olej bohatý na oxid siřičitý.

Mezi možnostmi odstranění znečištění je povinnost přinutit majitele lodí vybavit svá plavidla filtry částic, ale také snížit obsah síry v jejich palivu (což by je mimochodem uvedlo do souladu s platnou evropskou legislativou) nebo jednoduše zakázat těžký topný olej, jak se děje v islandských teritoriálních vodách od roku 2020.

Co se týče leteckého provozu, problém zde je ještě akutnější. Jak již nedávno učinily Francie a Německo, prvním opatřením by bylo nahradit letecké trasy na krátké vzdálenosti řešeními méně náročnými na uhlík.

Další řešení pro ekologické cestování mohou být daňového rázu. Ve Spojených státech již některé státy ukládají daně z letenek. V EU však v tomto ohledu státy nemohou dosáhnout shody, a to například ve vztahu k pohonným hmotám nebo letenkám.

Více omezení turistických pronájmů

Toto je cesta, kterou zvolily Baleárské ostrovy od roku 2017, když byly přijaty velmi přísné právní předpisy ve vztahu k nekontrolovatelné situaci v oblasti turistických pronájmů.

Vláda byla tvrdá: bylo rozhodnuto o stropu ubytovací kapacity a odstraňování 5438 lůžek, které jsou součástí nabídky pronájmu, s cílem z dlouhodobého hlediska dospět ke snížení o 120 000 lůžek (z odhadovaných celkem asi 431 000). Předpokládaným cílem iniciativy je rozvoj turismu po celý rok, nejen během letní sezóny.

Stejnou strategii zvolil severní Island, který získal popularitu v souvislosti s tím, že zde bylo natočeno mnoho scén ze seriálu Hra o trůny. Legislativa zde je méně pevná než na Baleárských ostrovech, ale i tak stanovuje určité podmínky pro přístup k ubytování typu Airbnb: registrace a daň u místních úřadů, strop délky pobytu a roční hrubý příjem majitelů.

Zakázat nárazový cestovní ruch, „balconing“ a další instagramové rituály

Baleárské ostrovy se dost možná zapíšou do dějin jako vůdci inovací v boji proti absurditám současného cestovního ruchu. V únoru 2020 přijala vláda vyhlášku omezující užívání alkoholu v restauracích i na veřejnosti. Jde o „způsob boje proti určitým deviantním praktikám“, proti kterému se snaží bojovat i město Amsterdam.

Aniž by upadla do formy „represivní logiky“, rozhodla se nová starostka města Femke Haselma z radikalní levice zakázat slavná „pivní kola“ na kanálech. Stejně jako na Baleárských ostrovech je nyní v Amsterdamském přístavu zakázaná konzumace alkoholu.

Tato různorodá opatření jsou součástí touhy států a měst dosáhnout udržitelného cestování a odchýlit se od masového cestovního ruchu, který se v posledních letech rozvíjel a který byl velmi silně podpořen zejména sílící důležitostí sociálních sítí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář