AMTRAK PŘEPRAVIL REKORDNÍCH 30 MILIONŮ CESTUJÍCÍCH

Michael Trout - Oct 24, 2011
0

Američané stále patří mezi národy, které využívají železniční dopravu nejméně. Největší zdejší železniční dopravce, Amtrak, však nedávno zaznamenal povzbudivý nárůst pasažérů.

Amtrak je velká státní železniční společnost v USA, která zaměstnává zhruba 19 000 lidí. Kvůli rozloze země cestují Američané tradičně buď letecky, nebo po silnici. Cestování vlakem vyvolává mezi Američany zcela protikladné reakce.

Američané buď vlaky milují, nebo nenávidí. Z nedávných údajů, které shromáždil Amtrak, vyplývá, že Američané se teď přiklánějí k první variantě. Amtrak přepravil v posledních 12 měsících rekordních 30 miliónů pasažérů. Celkem vzrostl počet cestujících o 5 % a tržby z jízdenek o 8 %.

Situace železničního giganta ale není tak příznivá, jak by se mohlo zdát. Zejména na severoamerickém trhu je pozice Amtraku ohrožena, protože stát zvažuje investice do důležitějších projektů.

Palčivá situace nutí Amtrak, aby využil nečekaný zisk ke zlepšení svých služeb a cestování vlakem v USA pasažérům zpříjemnil. Chce proto například zkrátit dobu cesty na trase mezi New Yorkem a Bostonem, kde by vlaky už neměly ztrácet čas čekáním při vzájemném vyhýbání.

Na oslavu 40 let své existence vypraví společnost zvláštní výstavní vlak, který pojede napříč USA. Tato multimediální reklamní akce představí řadu memorabilií a mohla by přimět Američany, aby důvěřovali železniční dopravě o něco více.

Zatím Američané využívají vlak jen když jsou letenky příliš drahé a nemají zrovna k dispozici auto. Dlouhodobým cílem Amtraku je proto zavést železniční dopravu jako standardní způsob přepravy v USA.

Související články

Komentáře

Přidat komentář