VÝUKA ČÍNŠTINY ONLINE NABRALA BĚHEM PANDEMIE NA POPULARITĚ

Theodore Slate - Jan 16, 2022
0

Výuka jazyků je nezbytnou součástí každodenního života a stejně jako mnoho jiných věcí v současné době zaznamenala v důsledku pandemie Covid-19 razantní změny.

Krize, nebo přesněji omezení s ní spojená, dala online vzdělávání obecně velkou vzpruhu. Není tedy divu, že zejména studium jazyků zažívá kvůli drastickému poklesu mezinárodního cestování velký boom.

Například poptávka po výuce čínštiny online výrazně vzrostla kvůli velmi přísným restrikcím a omezeným možnostem vstupu do Číny, které cizincům téměř znemožnily návštěvu země.

Důležitost učení se jazykům

„Učit se jazyk znamená mít více než jedno okno, skrz které se můžete dívat na svět.“ Toto čínské přísloví dokonale vysvětluje, proč má smysl studovat cizí jazyky, o to více ve stále více globalizovaném světě.

Učením se jazyků si rozšíříte obzory. Pokud jednáte s jinými kulturami, rychle zjistíte, že ne vše, co považujete za samozřejmé, je samozřejmé. Dozvíte se o sobě spoustu nových věcí a získáte nový pohled na své vlastní myšlenkové vzorce.

Kromě toho jsou jazykové znalosti klíčovou kompetencí na trhu práce v dnešním světě. Stále více společností klade velký důraz na mezinárodní vztahy a chce oslovit zákazníky z různých částí světa.

Je třeba také poznamenat, že rovněž rozvíjíte slovní zásobu a zapamatujete si věty a situace, ve kterých aplikujete to, co jste se naučili. Tento trénink pro váš mozek vám pomáhá i v jiných oblastech života.

Když už mluvíme o mozku, jeho části zodpovědné za kreativitu jsou také zodpovědné za jazyk. Svou emoční inteligenci rozvíjíte učením se cizího jazyka. Když mluvíte jiným jazykem, podvědomě si vypěstujete cit pro základní struktury jazyka, které ovlivňují lidi z jiných kultur a zároveň je zrcadlí.

Učení online: o co vlastně jde?

Jak se svět neustále vyvíjí, přizpůsobuje a přichází s novými inovativními způsoby řešení situací, mění se i oblast vzdělávání. To bylo také urychleno náročnými měsíci v důsledku pandemie Covid-19.

Vzdělávací průmysl se radikálně mění a v současné době probíhá masivní posun směrem k osobnějšímu, flexibilnějšímu, autentičtějšímu a efektivnějšímu online světu vzdělávání zaměřeného na studenty.

Výuka jazyků se samozřejmě rovněž mění. V této souvislosti jsme již zmínili, že poptávka po výuce čínštiny online v posledních měsících raketově vzrostla. Mnoho lidí však stále pochybuje, zda online vzdělávání dokáže plně nahradit „osobní“ zkušenost.

Pravdou je, že zcela jistě může a v mnoha ohledech může být dokonce lepší. Online vzdělávání má mnoho výhod, které naznačují, že tento koncept není pouze krátkodobou záležitostí. Například flexibilita. Díky online výuce můžete studovat kdekoli a kdykoli.

Můžete být doma nebo v práci. Učit se můžete o víkendu, v noci, ráno nebo o polední přestávce. Můžete použít jakékoli zařízení, které preferujete. Stačí připojení k internetu a můžete být připojeni ke světu.

Kromě toho si můžete přizpůsobit své studium. Můžete si vybrat, zda chcete učitele přísného na gramatiku nebo upovídanějšího. Možná byste dali přednost dvouhodinové lekci jednou týdně nebo vám víc vyhovují půlhodinové lekce každý den.

Odborníci odhadují, že tyto výhody pomohou sektoru online vzdělávání v budoucnu ještě více růst a lidé budou investovat více času a peněz do vzdělávání sebe i ostatních.

Čínština: jazyk budoucnosti

A to je přesně to, kam zapadá rostoucí popularita výuky čínštiny online. Touha po studiu mandarínštiny rychle roste, přičemž Duolingo ji uvádí jako 8. nejoblíbenější jazyk v aplikaci.

Podle aktuálních informací také více než 70 zemí integrovalo čínštinu do svých vzdělávacích systémů, přičemž asi 20 milionů lidí se učí jazyk mimo Čínu.

Kromě toho více než 2 miliony lidí ze 170 zemí používají aplikaci Global Chinese Learning Platform spuštěnou na konci roku 2019, což ukazuje na zvýšenou touhu studovat čínštinu online.

Trend je vcelku zřejmý a se vzestupem vlivu Číny jako země je nevyhnutelné, že se mandarínština stane také důležitější v celosvětovém měřítku. A i když se pravděpodobně nestane lingua franca světa, bude jistě důležitým nástrojem pro budoucí komunikaci.

Související články

Komentáře

Přidat komentář