7 NEJLEPŠÍCH TIPŮ PRO UDRŽITELNÉ CESTOVÁNÍ

James Morris - Sep 5, 2021
0

Udržitelný cestovní ruch nezná ani dopravní zácp, ani letadla, která mají zpoždění při letu na středomořské ostrovy.

Existuje mnoho způsobů, jak se chovat na dovolené udržitelnějším způsobem. Skutečnost, že hotely nabízejí, že už nebudou prát své ručníky každý den, jim nejen ušetří peníze, ale také to snižuje spotřebu vody a znečištění vody pracími prostředky.

Volba malého místního ubytování místo hotelových řetězců a místních restaurací místo mezinárodního rychlého občerstvení zajistí, že peníze zůstanou v cílové destinaci.

A to jsou jen některé příklady toho, jak si užít udržitelnější dovolenou. V této souvislosti vám Tourism-Review přináší 7 nejlepších tipů pro udržitelné cestování.

Destinace v okolí

Cestujete udržitelně, když jsou vaše prázdninové destinace poblíž. Někdy jsou naše místní jezera a hory lepší než vzdálené ostrovy nebo jiné kontinenty.

To lze vidět i na trendu mikroturistiky. Pod tím si můžeme představit například prohlídku města ve vašem vlastním městě, kempování v sousední vesnici místo v zahraničí, cestu na konec vašeho města veřejnou dopravou a prozkoumání tamní oblasti. A mnohem víc.

Letadlo, vlak nebo autobus?

Ze všech druhů dopravy je létání tím nejškodlivějším pro životní prostředí. Emise skleníkových plynů jsou obrovské, a i jeden let může vyprodukovat více CO2, než byste jinak vyprodukovali za celý rok.

Pokud cestujete autobusem a vlakem, pro klima je to mnohem lepší. Dálkové autobusy a vlaky vypouštějí v průměru 29 nebo 32 gramů skleníkových plynů na ujetý kilometr.

Přesto, pokud se rozhodnete letět, měli byste to udělat alespoň rozumně. Místo třítýdenní dovolené s mnoha lety buďte mírní a během tří týdnů leťte pouze jednou. To sniží zátěž na vaši osobní klimatickou stopu o třetinu.

Zkuste také pro udržitelné cestování kompenzovat emise CO2. Různé iniciativy v oblasti klimatu vypočítávají, kolik CO2 dotyčný let způsobuje, a umožňují kompenzaci emisí poškozujících klima darováním peněz na projekty na ochranu klimatu. Kompenzace je kontroverzní, ale rozhodně lepší než nedělat vůbec nic.

Udržitelnější dopravní prostředky

To samozřejmě souvisí s předchozím bodem. Pokud je to možné, cestujte vlakem, autobusem nebo dokonce na kole a automaticky budete cestovat mnohem ekologičtěji než autem nebo letadlem. A pokud chytře zarezervujete, můžete také cestovat velmi levně.

Při cestování v bezprostřední blízkosti je auto často nejlevnějším dopravním prostředkem. Ale bohužel není nejšetrnější k životnímu prostředí, protože spotřeba CO2 se pohybuje kolem 150 gramů na osobu a kilometr.

Z tohoto důvodu můžete také vytvářet spolujízdu pro výlety. Nebo využít nabídek sdílení automobilů pro místní dovolenou, pokud se na místo nedostanete autobusem nebo vlakem.

Pokud cestujete dále, pokud možno neberte auto z půjčovny. Místo toho použijte veřejnou dopravu. Tímto způsobem také získáte mnohem intenzivnější dojem o zemi a jejích lidech a získáte vhled do každodenního života a kontaktu s místními. A spotřeba škodlivin je také nižší.

Cestujte s malým zavazadlem

Ať už je to auto nebo letadlo, čím těžší tašky a kufry, tím více CO2 se na dovolené vytváří. Pro udržitelné cestování si sbalíte jen tolik, kolik opravdu potřebujete. Je to také pohodlnější a během dovolené vás tolik neomezuje.

Šetřete vodou

O prázdninách se ujistěte, že máte nízkou spotřebu vody, zejména v jižních zemích. Nesprchujte se příliš dlouho a používejte ručníky několik dní po sobě, aby se nemusely prát tak často.

Mnoho hotelů nyní aktivně informuje své hosty o spotřebě vody praním ručníků a čistí je pouze v případě, že necháte ručníky na podlaze.

Ekologické hotely a farmy

Organická sídla jsou dobrým příkladem udržitelnosti v odvětví cestovního ruchu. Ekologické hotely například využívají zdroje vědoměji a střídměji, omezují plýtvání a při jídle dávají přednost regionální bio kuchyni.

V drtivé většině případů jsou k dispozici také vegetariánská a veganská jídla. Sdružení ekologických hotelů má nyní ve svém programu téměř 100 hotelů v Evropě a chce se do roku 2023 stát „klimaticky pozitivním“. Obsahově se liší, ale jako společný rys splňují různá kritéria udržitelnosti.

Podpora místní ekonomiky

Zjistěte během dovolené více, než je uvedeno v cestovním průvodci. Jezte v místních restauracích, nakupujte suvenýry v malých obchodech a vyzkoušejte regionální speciality typické pro danou zemi. Tímto způsobem podpoříte místní ekonomiku a zažijete cizí kultury zblízka.

Související články

Komentáře

Přidat komentář