RUŠTÍ TURISTÉ A TURISMUS: JAK BUDE VYPADAT PŘÍŠTÍ ROK?

Pat Hyland - Oct 26, 2020
0

Pandemie Covid-19 má na svět bezprecedentní účinky a jedním ze sektorů, který se nejvíc s krizí potýkal, je odvětví cestovního ruchu. Nejenže došlo ke snížil počtu cest po celém světě, ale také došlo k výrazné změně preferencí a očekávání turistů. To je samozřejmě i případem ruských turistů, což odhalila analýza Booking.com.

Poptávka se rychle vzpamatuje

Během období izolace uvedlo 76 % Rusů, že jsou potěšeni myšlenkou potenciálních nových cest. 40 % z nich uvedlo, že si začali více vážit příležitosti cestovat a v budoucnu to nebudou brát jako samozřejmost.

Dotázaní respondenti rovněž plánují do 12 měsíců po zrušení omezujících opatření uskutečnit zhruba stejný počet cest ve své zemi i do zahraničí jako v roce před pandemií.

Kromě toho téměř polovina účastníků studie (48 %) zaznamenala zvýšenou touhu vidět svět a 54 % uvedlo, že to chce v budoucnu dohnat tím, že bude cestovat více.

32 % respondentů plánuje na dovolené konečně oslavit událost odloženou pandemií (např. výročí nebo svatba), zatímco třetina se chystá znovu rezervovat hotel, jehož rezervaci dříve zrušili. V reakci na tuto poptávku se předpokládá, že cestovní ruch začne v roce 2021 nabízet nové, neobvyklejší itineráře a možnosti prohlídek.

Je však třeba poznamenat, že stále existují obavy z cestování. To lze dobře vidět především na skutečnosti, že 44 % všech respondentů uvedlo, že nejsou připraveni cestovat, dokud se neobjeví vakcína proti Covid-19 nebo jeho účinná léčba.

Zájem o domácí cestovní ruch se nesníží

Pandemie přiměla lidi, aby během letní sezóny přešli na domácí cestovní ruch. Ruská letoviska přivítala během července a srpna více než 10 milionů lidí. Navíc byl pokořen rekord příchozích cestujících za den – 41 tisíc (i v roce 2014, během olympijských her, byl počet turistů nižší).

A v budoucnu se pokles zájmů o tento druh cestovního ruchu nepředpokládá. V příštích 7-12 měsících plánuje 34 % ruských turistů cestovat po své zemi. Z dlouhodobého hlediska (od jednoho roku) je toto procento 28 %.

45 % ruských cestujících chce zároveň navštívit novou destinaci ve své zemi nebo regionu a 46 % chce vidět místní přírodní zajímavosti. Více než polovina (58 %) z nich navštíví místa, na nichž již v budoucnu byla.

Bezpečnost a úspora peněz

Co se týče ekonomického dopadu pandemie, lidé budou nevyhnutelně přemýšlet o tom, jak zvýšit výnosnost budoucích cest. 61 % Rusů bude při plánování cesty věnovat větší pozornost cenám, zatímco 64 % bude sledovat speciální nabídky a propagační akce.

82 % dotázaných uvedlo, že očekávají od online rezervačních portálů větší transparentnost, co se týče zrušení, vrácení peněz a pojištění. 60 % uvedlo, že vrácení peněz při zrušení je pro ně nesmírně důležitým faktorem, zatímco 28 % si přeje, aby mohli bezplatně změnit data pobytu.

Jak jsme již zmínili výše, stále existují určité obavy z hlediska zdraví a bezpečnosti. 77 % ruských turistů příjme kvůli pandemií více preventivních opatření, zatímco 51 % se vyhne cestování do určitých destinací, pokud nebudou bezpečné.

V tomto ohledu by si 71 % dotázaných rezervovalo ubytování pouze v případě, že by jim byly poskytnuty podrobné informace o zdravotních a bezpečnostních opatřeních, a 72 % by upřednostňovalo ubytování s dezinfekčními prostředky.

Cestování a ekologie

Pokud jde o přesný způsob cestování, více než polovina (60 %) dotázaných Rusů chce trávit dovolenou ekologicky. 71 % respondentů zase očekává, že cestovní ruch začne nabízet možnosti cestování, které jsou méně škodlivé pro životní prostředí.

V této souvislosti bude 56 0 respondentů usilovat o volnočasové aktivity, jako jsou procházky a rekreace se svou rodinou. 46 % z nich by chtělo relaxovat mimo město a jsou obecně připraveni cestovat do méně populárních destinací, aby mohli trávit více času na čerstvém vzduchu.

Dalším příkladem tohoto trendu je rostoucí popularitu pronájmu domů a bytů místo hotelových pokojů. Podíl Rusů, kteří si chtějí na takových místech odpočinout, dosáhl 36 %. 45 % respondentů by navíc raději jedlo doma než v restauracích.

Nové technologie v cestovním ruchu

Ruští rekreanti věří, že v důsledku pandemie budou technologické inovace stále více využívány ke zlepšení bezpečnosti cestování. 71 % dotázaných s touto tezí souhlasilo a 69 % uvádí, že ubytovací zařízení se budou muset uchýlit k nejnovějším technologickým řešením, aby se hosté cítili bezpečně.

Nakonec je třeba poznamenat, že očekávání týkající se technologických inovací se netýkají pouze otázek bezpečnosti, ale všech aspektů cestování. 56 % respondentů by se například chtělo před cestou seznámit s budoucím ubytovacím zařízením prostřednictvím virtuální reality.

Související články

Komentáře

Přidat komentář