FESTIVAL UMĚNÍ: ČASY SE MĚNÍ I V CIUDAD JUÁREZ

Samuel Dorsi - Oct 31, 2011
0

Cuidad Juárez v Mexiku má pověst jednoho z nejnebezpečnějších měst na světě, snad jen s výjimkou válečných zón. Narkoválky si už vyžádaly tisíce obětí - město se ale rozhodlo bránit.


Město s nejhorší pověstí, město teroru, mexický Bagdád... Ciudad Juárez má mnoho nepěkných přezdívek. Drogové kartely bojují nemilosrdně a za oběť jim už padly tisíce životů. Od začátku roku 2008 zde bylo zabito šokujících 8900 lidí. Zejména přibylo násilí páchané na ženách.

Zatímco narkoválka pokračuje, úřady se rozhodly jednat. V posledních šesti měsících nastaly významné změny a situace se výrazně změnila. Město se chce proto ve veřejném prohlášení zaručit, že ve Ciudad Juárez je bezpečno. Na oslavu úspěchu v boji proti kriminalitě se bude konat festival umění Juárez Competitiva.

Projekt se inspiroval podobnou iniciativu v mexické Tijuaně. Také zde čelili lidé masivnímu nárůstu násilí, místní úředníci naštěstí dokázali obrátit
situaci k lepšímu. Juárez pořádá 16tidenní festival, kde nechybí světově významní řečníci (bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani nebo bývalý sovětský premiér Michail Gorbačov), ale ani smyčcové koncerty, baletní představení a jiné kulturní akce. Festival právě probíhá.

Organizátoři se opravdu snaží, ale kritici poukazují na to, že z bezpečnostních důvodů nebyla zveřejněna téměř žádná jména vedení ani přednášejících. Hodně z nich se navíc na noc přesune do El Pasa v Texasu. Podle kritiky je takový přístup festivalu na škodu.

Na druhou stranu, město má opravdu hodně co slavit. Nový policejní ředitel, Julian Leyzaola, dokázal očistit policii od zkorumpovaných úředníků a jeho výsledky hovoří samy za sebe: během posledních šesti měsíců klesla kriminalita o úctyhodných 50 %.

Související články

Komentáře

Přidat komentář